Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Carl Anderson były Najwyższy Rycerz Kolumba w Radomiu

poniedziałek, 11 października 2021 21:44 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Carl Anderson były Najwyższy Rycerz Kolumba został uhonorowany Medalem Miłosierdzia. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w poniedziałek, 11 października w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Mszy św. poprzedzającej wręczenie wyróżnienia przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk.

Kapituła Ostrobramska przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej przyznaje medal od 2014 roku. Medal jest wręczany duchownym i świeckim, którzy wyróżniają się szerzeniem czci dla Matki Bożej lub godnymi uznania dziełami miłosierdzia. Carl Anderson otrzymał medal z numerem 30. Wyróżnienie miało być wręczone już październiku 2020 roku, ale ze względu na panującą pandemię laureat nie mógł niestety przyjechać wtedy do Polski. Medal Miłosierdzia "Dominae de Porta Aciali operibusque misericordiae deditus", czyli oddany Pani z Ostrej Bramy i dziełom miłosierdzia jest wręczany podczas uroczystości odpustowej 16 listopada. Wśród laureatów są między innymi: kard. Gerhard L. Müller, kard. Henryk Gulbinowicz, abp Wacław Depo, śp. abp Zygmunt Zimowski, bp Henryk Tomasik, siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus czy Parafialny Zespół Caritas w Zwoleniu. Uroczystość wręczenia Medalu Miłosierdzia poprzedziła Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Marek Solarczyk. W homilii do licznie zgromadzonych Rycerzy Kolumba i wiernych mówił:

Po liturgii głos zabrał ks. prał Jerzy Karbownik, proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku - Kamiennej:

Uzasadnienie przyznania medalu przez Kapitułę Ostrobramską odczytał ks. dr Jacek Kucharski:

Za przyznanie Medalu Miłosierdzia podziękował Carl Anderson:

Upominek w postaci obrazu przekazał w imieniu Rycerzy Kolumba Wielki Rycerz Rady Lokalnej 14 004 Marek Tyka z żoną Agnieszką:

Rada Rycerzy Kolumba 14 004 w parafii M. B. Częstochowskiej w Radomiu ma już 15 lat i jest najstarszą radą w diecezji radomskiej. Obecnie w Polsce jest ponad 7 tys. Rycerzy Kolumba, 1200 w diecezji radomskiej.