Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół radomski włącza się w prace Synodu Biskupów

wtorek, 12 października 2021 11:42 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rozpoczęcie prac synodalnych w diecezji radomskiej odbędzie się podczas wspólnej modlitwy w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny, 15 października. Poinformował o tym w liście do wiernych i księży biskup Marek Solarczyk. 

Tym samym rozpocznie się faza diecezjalna synodu, która potrwa do kwietnia 2022 r. Jej celem będą konsultacje, dzięki którym w procesie synodalnym zostanie wysłuchany głos wszystkich ochrzczonych, którzy zechcą go wyrazić.

Tematem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, który został zainaugurowany w Rzymie, są słowa: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Po raz pierwszy obejmuje on trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie na dwa lata od października tego roku do października 2023 roku.

Bp Marek Solarczyk zwrócił uwagę, że Ogólny Synod Biskupów jest dziełem Kościoła powszechnego i będzie miał bardzo ważny etap prac, w które ma włączyć się także diecezja radomska. - Wraz z całym Kościołem, zostaliśmy zaproszeni do podjęcia refleksji nad wyzwaniami, jakie powinna z oddaniem przeżywać wspólnota wierzących - pisze ksiądz biskup Solarczyk.

Bp Marek nawiązując do dokumentu przygotowawczego synodu biskupów wyraził nadzieję, że "Kościół będzie mógł nauczyć się na podstawie tego, czego doświadczy, jakie procesy mogą mu pomóc w przeżywaniu komunii, w realizowaniu uczestnictwa, w otwarciu się na misję". Szczegółowe informacje na temat organizacji prac synodalnych w parafiach i grupach modlitewno-formacyjnych będą podane w późniejszym terminie.

Bp Solarczyk zaprosił na rozpoczęcie prac synodalnych w diecezji radomskiej, które będzie miało miejsce podczas wspólnej modlitwy w katedrze radomskiej, 15 października. O godz. 17.00 uczestnicy nabożeństwa zawierzą prace Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, a następnie, podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 będą prosić o Boże błogosławieństwo dla diecezji na czas synodu i wszystkie dzieła powierzone nam przez Boga.

- W naszej modlitwie będziemy także polecać Miłosiernemu Bogu, zmarłego przed dwudziestu laty (18 października) naszego biskupa Jana Chrapka i wręczymy tegoroczną nagrodę Viventi Caritate, przyznawaną przez Kapitułę Funduszu Jego imienia. Serdecznie proszę, aby w naszych parafiach, wspólnotach i osobistych intencjach, nie ustawała modlitwa w intencji dobrych owoców synodu - zachęcił ksiądz biskup Marek.