Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

Rodzinka na Plus

Modlitwa i wsparcie dla rodziców po stracie dziecka

środa, 13 października 2021 09:46 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

- Pewnego dnia okazało się, że straciłam dziecko. To był ogromny ból. Ale gorszy od fizycznego był ból psychiczny, kiedy słyszałam „jesteś młoda będą kolejne dzieci, nic się przecież nie stało" – opowiada Katarzyna Siwiorek – mama po stracie dziecka, w audycji „Rodzinka na Plus”.

Katarzyna Siwiorek w wyniku poronienia straciła swoje pierwsze dziecko. Obecnie – jaka sama mówi – jest mamą trójki ziemskich dzieci i jednego niebieskiego. - Jesteśmy z mężem 8 lat po ślubie. Bardzo długo trwała nasza żałoba po stracie pierwszego dziecka. Mówi się, że żałoba trwa rok, w naszym przypadku trwała znacznie dłużej, aż do momentu pojawienia się kolejnego dzieciątka. Bałam się, żeby ta druga ciąża przebiegała prawidłowo. Tak się stało, pojawiły się kolejne dzieci. Jesteśmy szczęśliwymi rodzicami – zdradza swoją historię pani Kasia, która z wykształcenia jest katechetką i organistką. Kilka lat temu zaangażowała się także w grupę wsparcia dla rodziców po stracie, zorganizowaną przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej. - Niestety rodzice nie mogą liczyć na pomoc w szpitalach. Często osoby te nie znają swoich praw, np. do pochówku dzieciątka. Szpitale o tym nie informują. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło. Rodzice muszą sami szukać takiego wsparcia, które oferują fundacje, czy też inne organizacje – dodaje pani Kasia.

Temat ten poruszaliśmy w audycji „Rodzinka na Plus”, ponieważ 15 października będzie obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. - To jest bardzo ważne i potrzebne. Modlitwa, ale przede wszystkim świadomość, że ci rodzice nie są sami, że jest wiele osób dotkniętych tym trudnym doświadczeniem straty dziecka – podkreśla Katarzyna Siwiorek.

 

Dzień Dziecka Utraconego jest poświęcony pamięci wszystkich zmarłych dzieci, w różnych okolicznościach. Obchody odbędą się w Radomiu i Skarżysku-Kamiennej.

Posłuchaj całej rozmowy. Gośćmi Magdy Gliszczyńskiej były Katarzyna Siwiorek oraz Kamila Rzepka diecezjalna doradczyni życia rodzinnego.

Centralne obchody Dnia Dziecka Utraconego w diecezji radomskiej będą miały miejsce m.in. 15 października w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kamiennej. O 14.30 celebrowana będzie msza św. w intencji rodziców przeżywających śmierć dziecka, po liturgii odmówiona zostanie modlitwa różańcowa przed Grobem Dziecka Utraconego.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego odbędą się także w kościele Świętej Rodziny w Radomiu. Tam msza święta będzie celebrowana o godzinie 18.00, a po niej zostanie odmówiona modlitwa różańcowa przed Pomnikiem Maryi Matki Życia.