Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia laureatem nagrody Viventi Caritate

piątek, 15 października 2021 20:28 / Autor: Radosław Mizera
foto; Radosław Mizera
Radosław Mizera

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia otrzymała nagrodę Viventi Caritate. Uroczystość odbyła się wieczorem, 15 października po Mszy świętej w radomskiej katedrze. Tego dnia wspominano również biskupa Jana Chrapka, w przededniu 20. rocznicy jego tragicznej śmierci. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. W koncelebrze uczestniczył bp Piotr Turzyński.

Wyróżnieniem Viventi Caritate honorowane są osoby, ruchy, instytucje, które są aktywne charytatywnie, społecznie, czy kulturalnie i w ten sposób wypełniają ewangeliczne wezwanie do miłowania czynem. Wielokrotnie mówił o tym w czasie posługi duszpasterskiej bp Chrapek. Dlatego też nagrodę otrzymują osoby i instytucje, które – zdaniem kapituły – kierują się na wzór bp. Jana pasją wiary i wynikającą z niej chęcią służenia bliźnim.

W homilii bp Marek Solarczyk mówił, że stajemy dzisiaj z wdzięcznością za życie i posługę pasterską biskupa Jana Chrapka. Ordynariusz radomski powiedział, że Viventi Caritate jest symbolem „wyjątkowej tajemnicy i bogactwa wielu dzieł charytatywnych, których potwierdzeniem i szczególną nadzieją na trwanie jest Caritas”. - Przywołując z wdzięcznością osobę bpa Jana Chrapka, stając z szacunkiem wobec wszystkich, którzy niosą i wypełniają dzieła miłosierdzia, chciejmy przede wszystkim pielęgnować to wszystko, co tajemnicą Boga i Jego miłością – mówił ksiądz biskup.

Zanim ogłoszono laureata tegorocznej nagrody głos zabrał Zbigniew Miazga, prezes Funduszu Biskupa Jana Chrapka. - Bp Jan żył szybko, jakby się spieszył, jakby miał świadomość swego ograniczonego czasu. Takim go zapamiętałem już od pierwszego roku jego kapłaństwa. Kiedy pytano go o to niesamowite tempo i intensywność działań przywoływał powiedzenie: „Lepiej krótko płonąć, niż długo kopcić”. Spalał się jak świeca dająca ciepło i światło. Mieliśmy ten przywilej ogrzania się w jej blasku - mówił Zbigniew Miazga.

Nagrodę Viventi Caritate odebrał ks. Dariusz Kowalczyk, prezes zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który przypomniał, że bp Jan Chrapek był jednym z pomysłodawców fundacji. - Bp Jan mówił, abyśmy zawsze czynili dobre rzeczy. Trzeba tutaj ogromnego wysiłku i poświęcenia, aby to czynić. Taka jest właśnie nasza fundacja. Dziękuję za to piękne wyróżnienie. To nagroda dla całego Kościoła w Polsce, przecież ostatnio zbieraliśmy fundusze dla naszych stypendystów. Zrobimy wszystko, by nasze dzieło wciąż trwało – powiedział ks. Dariusz Kowalczyk.

Na dyplomie, który razem ze statuetką otrzymał laureat, napisana jest sentencja bp. Jana Chrapka: „Życie należy przeżywać z pasją wiary i chęcią służenia Chrystusowi w bliźnich”. Laureat otrzymał statuetkę autorstwa artysty rzeźbiarza Sławomira Gęsiaka, która jest – jak przypominają przedstawiciele Funduszu Biskupa Jana Chrapka – „alegorią otwartego serca i rodzącej się z niego miłości”. Uroczystość wręczenia nagrody prowadził Wojciech Sałek z Radia Plus Radom.

Bp Jan Chrapek (1948-2001) był od 1975 r. kapłanem zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalitów). Przez wiele lat pracował w środkach społecznego przekazu, m.in. był redaktorem naczelnym wydawanego przez jego zgromadzenie miesięcznika „Powściągliwość i Praca”.25 marca 1992 r., po przeprowadzeniu reformy administracyjnej Kościoła w Polsce, Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej, skąd w 1994 przeniósł go na podobne stanowisko w diecezji toruńskiej, a 28 czerwca 1999 mianował go biskupem radomskim. Stanowisko to pełnił tylko dwa lata – do tragicznej śmierci w wypadku samochodowym 18 października 2001 r.

Bp Chrapek kontynuował i rozwijał dzieła charytatywne w diecezji radomskiej. Szczególny też akcent kładł na duszpasterstwo młodzieży – w pamięci wielu pozostały Apele Młodych gromadzące kilkutysięczne rzesze młodzieży. Odbywają się do dzisiaj.