Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 03 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Koła Gospodyń Wiejskich i sołtysi u Matki Miłosierdzia

niedziela, 17 października 2021 17:03 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Do skarżyskiej Ostrej Bramy pielgrzymowały Koła Gospodyń Wiejskich i Sołtysi. Mszy świętej i homilię wygłosił biskup-senior Henryk Tomasik. W barwnych, ludowych strojach przyjechali oddać się w opiekę Matce Bożej. Mówili, że są po to, by zaczerpnąć siły do dalszej działalności.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, poseł Robert Telus, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, poseł Agnieszka Górska i poseł Krzysztof Lipiec oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

W homilii biskup Henryk Tomasik dziękował Bogu za „piękne tradycje polskiej wsi oraz zwyczaje, które są także nośnikiem wielkich wartości, symbolizujących jedność, wspólnotę oraz umiłowanie narodu, Kościoła i rodziny”. - To polski rolnik wytworzył piękną tradycję religijną, nazwał wielkie święta maryjne takie jak: Matki Bożej Jagodnej, Zielnej czy Siewnej. Dziękujemy Bogu za polską tradycję, która jednoczy i zbliża ludzi. Z szacunkiem patrzymy na waszą pracę, troskę o wiarę i religijne wychowanie i polską kulturę – mówił ksiądz biskup Henryk Tomasik.

Po liturgii uczestnicy pielgrzymki przeszli do kaplicy z wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie zawierzyli się Matce Bożej. - Matko Miłosierdzia, przychodzimy do Ciebie w trudnym czasie wciąż trwającej pandemii koronawirusa. My, sołtysi polskich wiosek, którym została powierzona odpowiedzialność za naszą lokalną ziemię, stajemy przed Tobą, by w imieniu rolników dziękować za Boże błogosławieństwo w pracy i Twoją opiekę – modlili się uczestnicy pielgrzymki.

Na koniec liturgii głos zabrał poseł Robert Telus, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa. - Każda wspólnota ma inne kolory i stroje, ale dzisiaj tworzymy jedną wielką wspólnotę, jaką jest nasza Ojczyzna. Dziękuję wam, że kultywujecie wiejskie zwyczaje i tradycję oraz wartości chrześcijańskie – powiedział poseł Robert Telus.

Ks. prałat Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium dziękował za liczny udział wiernych w pielgrzymce. Przed wizerunek maryjny przybyło około tysiąca osób z diecezji radomskiej, kieleckiej i sandomierskiej.

Przed liturgią odbyło się spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich i Sołtysów z Anną Gembicką, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. - Zachęcamy Państwa do skorzystania z programu EtnoPolska, który jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Dzięki tym środkom można kupować m.in. stroje ludowe. Ponadto mamy od 3 lat ustawę o Kołach Gospodyń Wiejskich – mówiła minister Gembicka. Dodała, że od tego zostały zwiększone, do 70 mln złotych, środki na działalność KGW.

- Nasze dziedzictwo obejmuje i stroje i kulinaria i zwyczaje, to wszystko przechowują i przekazują koła gospodyń wiejskich. Czasem to bardzo małe grupy, liczące kilka osób, ale to one integrują społeczność lokalną. Zwłaszcza teraz, po okresie pandemii, jesteśmy spragnieni wspólnoty w małych ojczyznach, a to zapewniają właśnie mieszkańcy zrzeszeni w kołach - mówiła dalej min. Gembicka:

Głos zabrał również poseł Robert Telus:

Marszałek świętokrzyski Andrzej Bętkowski mówił o funduszach unijnych, które w nowej perspektywie będą przeznaczane na działalność KGW i Lokalnych Grup Działania. - Będzie to od 8 do 10 mln euro - powiedział marszałek Bętkowski:

Poseł Agnieszka Górska mówiła, że historia Kół Gospodyń Wiejskich sięga drugiej połowy XIX wieku:

Z kolei poseł Krzysztof Lipiec podziękował uczestnikom pielgrzymki za liczne przybycie do skarżyskiej Ostrej Bramy:

Najliczniej były reprezentowane KGW z powiatu opoczyńskiego. Wicestarosta opoczyński Maria Barbara Chomicz:

Patronem medialnym pielgrzymki było Radio Plus Radom.