Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Ambroży, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 07 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Nie wiesz, jak modlić się? Śpiewaj!

poniedziałek, 22 listopada 2021 10:55 / Autor: Beata Kurowska
Ruch Światło-Życie Diecezji Radomskiej
Beata Kurowska

Wiele osób boryka się z problemami na modlitwie. We wspomnienie św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej – animatorki muzyczne radzą, by zacząć śpiewać.

- Muzyka to język dany nam przez Pana Boga, który jest międzynarodowy i międzyludzki. Czasami możemy nie rozumieć się nawzajem nawet wtedy, kiedy mówimy w tym samym języku, a muzyka ma coś takiego w sobie, że łączy ludzi – mówiła Malwina Skoczylas, animatorka muzyczna w Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej.

 

 A co jeśli nie potrafimy śpiewać? Czy śpiew na pewno jest dla wszystkich?

 - Nie każdy potrafi śpiewać profesjonalnie, ale myślę, że nie o to w tym chodzi. Najważniejsze jest to, żeby pamiętać, że ta modlitwa ma chwalić Pana. Mamy Mu dziękować , błagać, przepraszać i jak najbardziej przekazać to, co mamy w sercu – przekonuje Maria Muszyńska z Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej.

 - Myślę, że nie jest najważniejsza czystość dźwięków, ale czystość intencji – dodała Malwina Skoczylas.

Śpiew to nie tylko muzyka, ale również słowa.

- Warto wcześniej zastanowić się nad tekstem, który śpiewamy, ponieważ on wiele przekazuje, czyli skupić się na przesłaniu, nie tylko na samej muzyce. Warto skupić się też nad tym, dlaczego to robimy, że to nie jest występ czy koncert, nie śpiewamy pod publikę dla osób wokół nas, ale na chwałę Boga – powiedziała Maria Muszyńska.

 

- Mnie osobiście pomaga śpiew, kiedy szukam słów, których mogłabym użyć na modlitwie. Lubię sięgnąć sobie do jakichś piosenek i wtedy łatwiej jest mi modlić się tymi słowami i przy okazji łatwiej nazwać to, co się właściwie we mnie dzieje – podzieliła się Malwina Skoczylas.

 

- To jest właśnie fenomen modlitwy śpiewem, że my często mamy problemy z ubraniem w słowa pewnych emocji i odczuć. A nawet kiedy tekst nie oddaje tego właściwie, to jest jeszcze muzyka, którą możemy przekazać radosne czy bolesne emocje. Ja najbardziej odczuwam to na adoracjach, kiedy wręcz wzlatuje się ku Panu dzięki muzyce – powiedziała Maria Muszyńska.

 

- Posługa na oazie wakacyjnej pozwala zobaczyć, że Pan Bóg może faktycznie posługiwać się śpiewem, nawet kiedy jest on nie do końca czysty lub gdy łamie się głos – mówiła Malwina Skoczylas.

 

Maria Muszyńska i Malwina Skoczylas na co dzień posługują jako animatorki muzyczne w Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej. Jest to diakonia, która chwali Boga przez śpiew i grę na instrumentach i pokazuje, jak pięknie można celebrować Eucharystię czy modlitwy.

Animatorzy Muzyczni posługują muzycznie w parafiach, na rekolekcjach Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła. Organizują również co roku Wielkanocne Uwielbienie, kurs oazowy dla animatorów muzycznych czy warsztaty muzyczne.