Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 03 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Radomskie łuczniki popłyną do Afryki

wtorek, 23 listopada 2021 14:46 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Kolejne afrykańskie kobiety będą szyły ubrania na popularnych „Łucznikach” produkowanych w Radomiu - Rycerze Kolumba z Radomia rozpoczęli kolejny etap dzieła miłosierdzia pn.: "Łuczniki dla Afryki". Zebrane od darczyńców maszyny do szycia zostały poddane ponownemu przeglądowi technicznemu i konserwacji. Teraz zostaną spakowane na palety transportowe i wysłane do placówek katolickich w Zambii i na wschodzie Europy.

"Łuczniki dla Afryki" to jedna z pierwszych akcji, jaką zorganizowali Rycerze Kolumba działający przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Kapturze w Radomiu. Hasło nawiązuje do nazwy popularnej maszyny do szycia produkowanej w zakładach w Radomiu, która jeszcze niedawno była obecna w wielu polskich domach. Odzew na apel organizatorów o przekazywanie niepotrzebnego sprzętu do szycia był bardzo duży. Do Radomia trafiły maszyny do szycia od mieszkańców wielu miast w Polsce. Z zebranych w sumie 400 maszyn do szycia udało się skompletować 85 urządzeń. Wraz z nimi do Zambii zostaną też wysłane części zamienne oraz tkaniny i nici.

Maszyny do szycia zostały naprawione przez Rycerzy Kolumba z Rady 14004. - Nasi bracia dokonali przeglądu i segregacji pozyskanych od darczyńców maszyn do szycia. Odzyskano w ten sposób pakiet części zamiennych niezbędnych do dalszej eksploatacji maszyn. Pozostałe maszyny zdekompletowane i uszkodzone, nie nadające się do naprawy zostały zutylizowane na złomowisko – mówi koordynator akcji, rycerz Andrzej Trzosek:

W czasie pierwszej edycji akcji w 2012 roku udało się wysłać 200 maszyn do Zambii. Według misjonarzy z katolickich misji w Afryce jedna taka maszyna może dać utrzymanie całej afrykańskiej rodzinie.

Rycerze szukają teraz sponsorów, którzy zechcieliby wesprzeć akcję. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na transport ładunku do miejsca docelowego.