Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Roraty z biskupem Markiem codziennie w innej parafii

środa, 01 grudnia 2021 09:56 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Biskup Marek Solarczyk przewodniczył dzisiaj mszy świętniej roratniej w parafii św. Rafała Kalinowskiego na os. Ustronie w Radomiu.

W niedzielę, 28 listopada rozpoczął się Adwent a wraz z nim msze św. roratnie. 1 grudnia biskup radomski przewodniczył Mszy św. roratniej w parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Radomiu. To jedna z wielu parafii i wspólnot na terenie diecezji, które biskup nawiedzi w czasie Adwentu:

- To przede wszystkim pragnienie serca i osobista chęć, żeby dobrze przeżyć okres Adwentu, a biorąc pod uwagę dość uniwersalny charakter Mszy roratnich, które są bardzo wcześnie rano i nawet są inne obowiązki to ich zbytnio nie komplikują, to jest to możliwe, a niesie w sobie ogromne bogactwo wspólnoty, jedności, już nie mówiąc oczywiście o owocach Ducha i modlitwy - mówił nam pasterz Kościoła Radomskiego.

Pierwszą Mszę św. roratnią bp Marek Solarczyk odprawił w katedrze Opieki NMP, wczoraj modlił się na Zamłyniu, dziś przewodniczył liturgii w kościele św. Rafała Kalinowskiego na Ustroniu. Mimo pandemii i wczesnej pory wierni chętnie korzystają z tej formy przygotowania na spotkanie z Jezusem:

Roraty, czyli msze św. o Matce Bożej sprawowane są codziennie od poniedziałku do soboty włącznie. Nazwa pochodzi od pierwszych słów antyfony adwentowej "Rorate caeli de super" - "Spuśćcie rosę niebiosa". Zwykle Msze św. roratnie sprawowane są wczesnym rankiem. Tak też było w parafii na os. Ustronie. Msza św. rozpoczęła się o godz. 6.30. Za oknem jeszcze ciemno, podobnie półmrok panuje wewnątrz kościoła, który rozświetlał blask lampionów pozostawionych przy prezbiterium. Wraz z hymnem "Chwała na wysokości Bogu" zostało włączone oświetlenie. W homilii biskup Solarczyk powiedział:

W tym tygodniu bp Marek Solarczyk będzie przewodniczył jeszcze w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego, w parafii św. Barbary w Pionkach i w Ostojowie.

Czas Adwentu dzieli się na dwa okresy: do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów) oraz od 17 do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do Uroczystości Narodzenia Pańskiego). 

Roraty ze śniadaniem dla studentów to tradycja radomskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego. I w tym roku wspólnota akademicka nie rezygnuje z pomysłu, a zainteresowanym proponuje dwie Msze św. roratnie - o godz. 6.00 i 7.00. Po wspólnych Roratach można przyjść na śniadanie lub kawę do kawiarenki duszpasterstwa przy ul. Górniczej.