Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dziś jest: Wtorek, 23 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Koncert patriotyczny w hołdzie ofiarom stanu wojennego

poniedziałek, 13 grudnia 2021 19:50 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W kościele księży jezuitów w Radomiu odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej o. Rafał Kobyliński, przełożony radomskich jezuitów a homilię wygłosił współbrat o. Grzegorz Mockiewicz. Po liturgii w Resursie Obywatelskiej odbył się koncert patriotyczny. Organizatorem obchodów było Stowarzyszenie Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Na początku lat 80-tych w kościele księży jezuitów w Radomiu odprawiano Msze św. w intencji Ojczyzny. Rozpoczął je na prośbę działaczy podziemia o. Hubert Czuma. Gromadziły one tysiące radomian. Udział w nich traktowano jako manifestację przeciwko stanowi wojennemu. Mówił o tym w homilii o. Grzegorz Mockiewicz. Przypomniał też postać o. Huberta Czumy, który po 13 grudnia 1981 roku był współorganizatorem uroczystości religijno-patriotycznych w kościele Trójcy Świętej z udziałem znanych aktorów, opiekun prześladowanych, wspierał finansowo działalność wydawniczą i kolportaż podziemnych wydawnictw. Był wielokrotnie przesłuchiwany, inwigilowany. - Co drugą niedzielę odprawiał msze święte za Ojczyznę. Łącznie otrzymał ok. 200 anonimów, w których grożono śmiercią. W paczce przysłano jemu krwawiącą jeszcze głowę psa - mówił o. Mockiewicz:

Andrzej Sobieraj, przewodniczący Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym:

Zbigniew Dziubasik, wieloletni wiceprzewodniczący radomskiej Solidarności:

Dariusz Żytnicki, dyrektor LO Marii Konopnickiej w Radomiu był więziony w stanie wojennym:

Po liturgii w Resursie Obywatelskiej odbył się koncert patriotyczny przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu i LO Marii Konopnickiej w Radomiu.

W pierwszych godzinach i pierwszych dniach stanu wojennego aresztowano i osadzono w więzieniach 113 działaczy „Solidarności” z Radomia i dawnego województwa radomskiego. W trakcie uroczytsości, w której uczestniczył Artur Standowicz, wicewojewkda mazowiecki zostały wręczone medale „Pro Patria” przyznawany osobom w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymali je m.in. Zbigniew Dziubasik i Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu.