Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Kolumbarium już gotowe

wtorek, 22 października 2013 10:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Radomiu powstało pierwsze kolumbarium, czyli miejsce pochówku urn z prochami.

Jest to stała budowla o wyglądzie muru, składająca się z trzech pięter nisz. Koszt pochówku to kwota od 4,1 do 4,3 tys. złotych. Kolumbarium znajduje się na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego, najstarszej nekropolii w mieście.

Ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza wyjaśnił, że zbudowanie kolumbarium było odpowiedzią na zwiększające się zainteresowanie tą formą pochówku. Coraz więcej osób decyduje się na kremację zwłok. Są już pierwsze napisy na tablicach, zainteresowanie jest duże, jest dużo zapytań. To również prostsza forma utrzymania czystości grobu - mówi ks. Zamaria. Radomskie kolumbarium liczy 240 nisz, w których może być pochowanych do tysiąca osób. Do użytku oddano już pierwszą część zbiorowego grobowca. Pozostała będzie gotowa jeszcze przed Wszystkimi Świętymi. Kolumbarium składa się trzech pięter nisz. W każdej z nich może się zmieścić 3-4 urny. Cała konstrukcja jest zadaszona. Przy poszczególnych niszach zamontowano kandelabry, czyli elektryczne świeczniki. Koszt pochówku to kwota od 4,1 do 4,3 tys. złotych.

Kolumbarium to rodzaj zbiorowego grobowca z okresu rzymskiego i wczesnochrześcijańskiego. Była to budowla podziemna z niszami w ścianach wewnętrznych. Nisze przeznaczone były na urny z prochami zmarłych. Pod ścianami, na posadzce ustawiano sarkofagi.