Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Środa, 18 maja 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół Radomski A.D. 2021

piątek, 31 grudnia 2021 16:04 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MKaczor/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

ingres Biskupa Marka Solarczyka, rozpoczęcie modlitewnego Jerycha Rodzin czy poświęcenie budowy hospicjum stacjonarnego w Kozienicach - to jedne z najważniejszych wydarzeń w radomskim kościele w 2021 roku.

Rok 2021 obfitował też w wiele rocznic: jubileusz 100-lecia powstania obchodziła parafia katedralna, 70. rocznicę powrotu do opactwa w Wąchocku przeżywali cystersi, 30 lat temu Jan Paweł II odwiedził Radom, a filipini założyli Katolickie Liceum Ogólnokształcące.

1. Piąty biskup w Radomiu. Ingres bp. Marka Solarczyka

2021 rok rozpoczął się od zmiany na stanowisku biskupa radomskiego. 4 stycznia biskup Henryk Tomasik złożył rezygnację wraz z osiągnięciem wieku kanonicznego 75 lat. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, "biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu".

Jednocześnie 8 stycznia papież Franciszek mianował księdza biskupa Marka Solarczyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej nowym nowym biskupem radomskim.

- Staję przed wami jako moderator życia duchowego, który zawsze ma się trudzić o wieczne zbawienie waszych dusz - mówił biskup radomski Marek Solarczyk w homilii w czasie swojego ingresu do radomskiej katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny. Momentem kulminacyjnym ingresu było przekazanie biskupowi radomskiemu pastorału oraz wprowadzenie go przez metropolitę częstochowskiego ks. arcybiskupa Wacława Depo oraz biskupa seniora Henryka Tomasika do katedry.

W koncelebrze uczestniczyło 21 biskupów m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki; bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski; bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP; bp Grzegorz Suchodolski z Siedlec, bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej. Do Radomia przyjechał również bp Karol Maria Babi, biskup zwierzchni Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. W liturgii uczestniczył tata bpa Marka Solarczyka - Henryk oraz najbliższa rodzina.

W 29-letniej historii Kościoła radomskiego bp Solarczyk jest piątym z kolei ordynariuszem. Wcześniej byli nimi: bp Edward Materski, bp Jan Chrapek, bp Zygmunt Zimowski i bp Henryk Tomasik.

2. Pogrzeb ks. prał. Edwarda Poniewierskiego, kanclerza kurii

5 lutego w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu odbyły się uroczystości żałobne ks. prał. Edwarda Poniewierskiego, kanclerza kurii diecezjalnej i zasłużonego kapłana dla Kościoła radomskiego. Mszy świętej przewodniczył biskup-senior Henryk Tomasik. W koncelebrze uczestniczyli biskup radomski Marek Solarczyk i bp Piotr Turzyński.

Ks. prałat Edward Poniewierski miał 68 lat, kapłanem był przez 43 lata. Zmarł w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

To kolejna ofiara COVID-19 wśród księży z diecezji radomskiej. Od początku pandemii do końca grudnia w diecezji zmarło 12 kapłanów chorych na COVID-19 lub w związku z powikłaniami spowodowanymi przez tę chorobę. W ostatnim roku zmarło prawie 30 księży.

3. Rozpoczęcie modlitewnego Jerycha Rodzin

11 kwietnia w diecezji radomskiej rozpoczęło się Jerycho Rodzin, czyli nieustanna modlitwa w intencji małżeństw i rodzin. Wszystkie dekanaty i wszystkie parafie odwiedzały poświęcone przez biskupa radomskiego dwie kopie obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej.

Jerycho Rodzin rozpoczęło się w Niedzielę Miłosierdzia w dekanacie opoczyńskim, w sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej. Wśród intencji modlitewnych, które były zanoszone za pośrednictwem Maryi Królowej Rodzin, były m.in. świętość i nierozerwalność małżeństw i rodzin, godność mężczyzn i kobiet, przebłaganie Boga za nieposzanowanie życia człowieka oraz godności i nierozerwalności małżeństwa.

Jerycho Rodzin w Diecezji Radomskiej zainaugurowała Msza św., której w koncelebrze z bp Piotrem Turzyńskim przewodniczył bp radomski Marek Solarczyk. W homilii biskup mówił o znaczeniu Bożej miłości i miłosierdzia. To fundamenty małżeństwa i rodziny, dlatego początek tego dzieła przypada właśnie na Niedzielę Miłosierdzia.

Zdaniem biskupa Marka Solarczyka, należy nieustannie prosić o to, by Boża miłość była obecna w nas i naszych rodzinach, bo w nich wszystko się zaczyna.

Podczas liturgii poświęcone zostały dwie kopie obrazu świętej Rodziny ze Studzianny, które peregrynowały po parafiach diecezji radomskiej wraz z relikwiami św. Joanny Beretty Molli i św. małżonków Zelii i Ludwika Martin.

4. 30. rocznica wizyty Jana Pawła II w Radomiu

4 czerwca 2021 roku obchodzona bylł 30. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radomiu.

Jan Paweł II przybył do Radomia 4 czerwca w godzinach porannych. Na lotnisku na Sadkowie sprawował Mszę św. Potem przejechał do gmachu nowo wybudowanego seminarium, gdzie dokonał jego poświęcenia. W drodze powrotnej na lotnisko nawiedził katedrę oraz modlił się przy pomniku robotniczego protestu z czerwca 1976 roku. Papieskie nauczanie z tamtej pielgrzymki oparte było na Dekalogu oraz na Chrystusowych błogosławieństwach z Kazania na górze. W Radomiu papież mówił o przykazaniu „Nie zabijaj” i o błogosławieństwie „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”.

To była czwarta pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, ale pierwsza po upadku komunizmu. - To był historyczny moment w historii naszego miasta. To było wielkie święto i życzliwość, której doświadczaliśmy na każdym kroku – mówił ks. biskup Piotr Turzyński.

Wizycie papieża w Radomiu przyświecało hasło: "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni".

5. Poświęcenie budowy hospicjum stacjonarnego w Kozienicach

26 lipca odbyło się uroczyste poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod powstające hospicjum stacjonarne w Kociołkach koło Kozienic. Uroczystość w Kociołkach poprzedziła Msza święta w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kozienicach. Przewodniczył jej ksiądz biskup Marek Solarczyk.

Hospicjum Stacjonarne imienia Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej powstanie na terenie dawnej szkoły podstawowej w miejscowości Kociołki.

To pierwsze w regionie stacjonarne hospicjum. Jak informują lokalne władze, to bardzo potrzebna tego typu inwestycja na ziemi kozienickiej. Początkowo znajdzie tam miejsce około 20 osób.

Ponad 3200 pątników uczestniczyło w 43. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę

Przed oblicze Czarnej Madonny wyruszyli też pątnicy na rowerach z różnych stron diecezji: z Radomia, Szydłowca, Błotnicy, Białobrzegów czy Jedlińska. Najliczniejsze grupy znalazły się w kolumnie opoczyńskiej.

6. Ponad 3200 pątników uczestniczyło w 43. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę

Radomska Pielgrzymka znalazła się wśród najliczniejszych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę w całej Polsce. Do duchowej stolicy Polski pielgrzymowało w tym roku 3297 osób.

Najliczniejsze dotąd piesze pielgrzymki to: 310. Warszawska Pielgrzymka Piesza - 3 tys. 500 osób; 43. Radomska Pielgrzymka Piesza - 3 tys. 297 osób; 41. Krakowska Pielgrzymka Piesza - 3 tys. osób; 44. Rzeszowska Pielgrzymka Piesza - 2 tys. 700 osób; 41. Podlaska Pielgrzymka Piesza - 2 tys. 50 osób; 43. Piesza Pielgrzymka Lubelska - 2 tys. osób.

7. 100-lecie parafii Opieki Najświętszej Maryi Panny

Kościół katedralny Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu nazywany jest matką wszystkich kościołów w diecezji i jest główną świątynią Biskupa Radomskiego.

Centralne obchody 100-lecia parafii katedralnej odbyły się 14 listopada. Mszy świętej przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

Jako wotum obchodów 100-lecia parafii katedralnej będzie kaplica adoracji wykonana przez gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Kaplica zostanie włączona do międzynarodowego apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie realizowanego przez radomskie Stowarzyszenie Comunità Regina della Pace.

Obecnie parafia liczy ok. 13 tys. 400 wiernych.

Do najważniejszych wydarzeń w historii parafii katedralnej ks. Ćwiek zalicza wizytę w kościele św. Jana Pawła II w 1991 roku, Kongres Eucharystyczny Diecezji Sandomierskiej w 1931 roku oraz powrót na trasę nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1972 roku.

8. Męski Różaniec

Jesienią 2019 roku z inicjatywy Rycerzy Kolumba z parafii MB Częstochowskiej mężczyźni z różańcami w rękach wyszli na ulice, by w każdą pierwszą niedzielę miesiąca gromadzić się na wspólnej modlitwie w jednej z radomskich świątyń. Jak sami mówią, nie spotykają się w jednym miejscu, bo chcą "omodlić" cały Radom. I chociaż pandemia w pewnym momencie przerwała tradycję comiesięcznych spotkań, to mężczyźni nie rezygnują. Przychodzą i młodsi, i starsi. Łączy ich wiara, chęć budowania na Chrystusie i oddania się pod opiekę Maryi, a także troska o przyszłość narodu. Uczestnicy przynoszą również swoje intencje i dają świadectwo wiary.

Każde spotkanie rozpoczyna się Mszą św., następnie przychodzi czas na świadectwo lub wykład. Następnym punktem jest modlitwa różańcowa, podczas której na każde "Ojcze Nasz" mężczyźni wznoszą różańce.

Męski różaniec gromadzi i inspiruje coraz więcej mężczyzn i to nie tylko w Polsce.

9. Stanisław Tępiński został odznaczony przez papieża Franciszka Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego

Stanisław Tępiński, współzałożyciel Ceramiki Paradyż otrzymał Order Świętego Grzegorza Wielkiego najwyższej klasy. To najwyższe odznaczenie papieskie, jakie może otrzymać osoba świecka za szczególne zasługi dla Kościoła katolickiego. Odznaczenie wręczył bp Marek Solarczyk w sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli – Paradyżu.

Stanisław Tępiński od początku swojej aktywności zawodowej związany był z branżą ceramiczną. Jest współzałożycielem Ceramiki Paradyż. Od wielu lat wspiera przedsięwzięcia samorządów, stowarzyszeń, organizacji oraz instytucji.

10. 50 lat Ruchu Światło-Życie w diecezji radomskiej

Ruch Światło-Życie świętuje jubileusz 50-lecie istnienia w diecezji radomskiej. Uroczystości z tej okazji odbyły się 28 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Pierwsza oaza w diecezji radomskiej odbyła się w Dąbrówce koło Sulejowa w dniach 6-20 lipca 1971 roku. Turnus zakończył się wówczas błogosławieństwem, którego udzielił bp Piotr Gołębiowski, dzisiaj sługa Boży. Turnus prowadzili: ks. Kazimierz Mazur i ks. Andrzej Wróblewski. Były to rekolekcje dla ministrantów połączone z kursem lektorskim. Zachowała się kronika z tego wydarzenia.

11. 30 lat Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri powstało w 1991 roku i do tej pory pozostaje pierwszą i jedyną tego typu placówką w Radomiu. Do szkoły uczęszcza około dwustu uczniów, a fundamentem szkoły jak możemy przeczytać na stronie Katolickiego LO są "wartości ewangeliczne wyznawane przez rodziców, uczniów i grono pedagogiczne, co sprzyja spójności kształtowania postaw młodzieży". Szkołę założył ks. Adam Maj. Przez wiele lat funkcję dyrektora pełnił ks. Mirosław Prasek. Początkowo placówka kształciła głównie w kierunkach humanistycznych, ale z biegiem lat zostały utworzone także klasy ścisłe.

12. Katolicki Ośrodek Adopcyjny przy Caritas Diecezji Radomskiej działa od 20 lat

Katolicki Ośrodek Adopcyjny przy Caritas Diecezji Radomskiej został powołany dekretem biskupa radomskiego Jana Chrapka, 8 września 2001 roku. Placówka przygotowuje kandydatów do przysposobienia dziecka. Każdego roku do Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego zgłasza się wiele rodzin potrzebujących specjalistycznego wsparcia. Z prowadzonego w ośrodku poradnictwa, korzysta rocznie kilkaset osób, usiłując w ten sposób poradzić sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi, często powstałymi w wyniku uzależnień, bezradności czy choroby. Wszystkim tym osobom ośrodek daje wsparcie emocjonalne, udziela porad, konsultacji lub w razie potrzeby prowadzi terapie psychologiczne.

Do ośrodka zgłaszają się także matki spodziewające się dziecka, znajdujące się w trudnej sytuacji, osoby borykające się z problemem przemocy w rodzinie, nałogami, czy niezaradne życiowo. Dla bardzo wielu osób ośrodek jest pierwszym miejscem, gdzie spotykają się ze zrozumieniem, konkretną pomocą, czy gestem życzliwości. W swojej pracy pracownicy placówki kierują się Społeczną Nauką Kościoła w zakresie małżeństwa i rodziny oraz ochrony życia nienarodzonych.

Dzięki działalności Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego w Radomiu nowy dom znalazło ok. 500 dzieci.

13. Radio Plus Radom rozszerzyło swój zasięg o stację nadawczą w Skarżysku Kamiennej

9 lipca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła zgodę Diecezji Radomskiej na rozszerzenie koncesji na rozpowszechnianie programu Radia Plus Radom ze stacji nadawczej w Skarżysku-Kamiennej na częstotliwości 94,5 MHz.

Dzięki rozszerzeniu zasięgu naszego programu mogą słuchać mieszkańcy gmin: Skarżysko – Kamienna, Skarżysko Kościelne, Suchedniów, Szydłowiec, Bliżyn, Jastrząb, Mirów, Mirzec i Wąchock oraz między innymi kierowcy jadący drogą ekspresową S7 między Grójcem a Kielcami.

To czwarta stacja nadawcza Radia Plus Radom, które obecnie nadaje w Radomiu, Kupimierzu k. Końskich i w Kozienicach.

14. 70. rocznica powrotu cystersów do Wąchocka

W tym roku mija 70 lat od powrotu cystersów do Wąchocka. Opactwo musieli opuścić po kasacie zakonu w 1819 roku.

Początki klasztoru cystersów sięgają 1179 r. W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru – w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską. W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dobudowano pałac opacki.

15. Pierwsze spotkanie synodalne na poziomie diecezji

Rozpoczęcie prac synodalnych w diecezji radomskiej odbyło się wieczorem, 15 października podczas wspólnej modlitwy w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwu przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

Tematem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, który został zainaugurowany w Rzymie, są słowa: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Po raz pierwszy obejmuje on trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie na dwa lata od października tego roku do października 2023 roku.

16. Domowy Kościół rozpoczął peregrynację figur Maryi Niepokalanej po wspólnotach Ruchu Światło-Życie

8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która jest świętem patronalnym Ruchu Światło- Życie rozpoczęła się w diecezji radomskiej peregrynacja figury Niepokalanej Matki Kościoła. Peregrynacja ma związek z obchodami jubileuszu 50 lecia istnienia Ruchu Światło- Życie w diecezji radomskiej.

8 figur Niepokalanej, które zostały przekazane do 8 rejonów ruchu w diecezji radomskiej poświęcił 8 grudnia w radomskiej katedrze ks. Przemysław Wójcik, moderator diecezjalny Domowego Kościoła. Figura Niepokalanej odwiedzi rodziny, które należą do Domowego Kościoła, będzie także w parafiach oraz wspólnotach młodzieżowych Ruchu Światło- Życie w całej diecezji. Peregrynacja figury Niepokalanej po rodzinach Domowego Kościoła i wspólnotach Ruchu Światło- Życie oraz parafiach ma potrwać do czerwca 2022 roku.