Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Jan Nepomucen, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Sobota, 21 maja 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Jakie cele stawia sobie nowy przewodniczący Rodziny Szkół Papieskich?

środa, 26 stycznia 2022 15:40 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Musimy przykładem własnego życia pokazać młodym, jak godnie wypełniać duchowy testament św. Jana Pawła II – powiedział Jan Rychlicki, nowy przewodniczący Rady Społecznej Rodziny Szkół Jana Pawła II w Polsce. W Polsce i na świecie jest ponad 1 tys. placówek oświatowych, których patronem jest święty papież. Należący do Rodziny Szkół zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania świętego Patrona.

- To dla mnie ogromnie wyróżnienie i zaszczyt, że zostałem przewodniczącym Rady Społecznej Rodziny Szkół Jana Pawła II. Od wielu lat staram się krzewić nauczanie papieża-Polaka. Chciałbym również, abyśmy jako rodzina szkół papieskich zdążyli wyprzedzić to co niesie współczesny świata, czyli zamazywanie dobra i prawdy, abyśmy przykładem swojego życia pokazali młodym, jak godnie wypełniać duchowy testament św. Jana Pawła II. Chcemy przybliżać młodemu pokoleniu postać Ojca Świętego, pokazywać jak dzielić się miłością, również z niewierzącymi – powiedział Jan Rychlicki, który był gościem Radia Plus Radom.

Największym wyzwaniem stojącym przed rodziną szkół papieskich jest organizacja ogólnopolskiej pielgrzymki na Jasną Górę, która każdego roku odbywa się w październiku. W tym roku prowadzona będzie również kwesta na rzecz szkoły Jana Pawła II w Togo, która została wybudowana ze środków pozyskanych ze zbiórek prowadzonych w szkołach. Natomiast w czerwcu planowane jest spotkanie dyrektorów i przedstawicieli szkół noszących imię św. Jana Pawła II w Jasionce na Podkarpaciu.

W Polsce i na świecie jest ponad 1 tys. placówek oświatowych, których patronem jest święty papież:

Jan Rychlicki ma 54 lata. Jest absolwentem II LO Marii Konopnickiej w Radomiu oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się muzyką, sportem i drugiem człowiekiem. Lubi pomagać i angażować się w działania, których celem jest czynienie świata lepszym i piękniejszym. Jego wzorem jest św. Jan Paweł II, którego testament stara się wypełniać w swoim codziennym życiu.

Celem Rodziny skupiającej społeczność szkolną, która za patrona wybrała sobie papieża z Polski jest integracja uczniów oraz propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II. Idea zrodziła się w 1998 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Rodzinne współdziałanie daje możliwość wspólnego pogłębiania wiary, stwarza różne płaszczyzny wymiany doświadczeń i umożliwia poznawanie regionalnych kultur. Obecnie coraz liczniej powstają diecezjalne Rodziny Szkół Jana Pawła II.

Duszpasterzem Rodziny Szkół Jana Pawła II jest biskup radomski Marek Solarczyk.