Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Rita z Cascia, zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 maja 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół radomski wspominał pierwszą rocznicę ingresu bp. Marka Solarczyka

czwartek, 27 stycznia 2022 20:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Kościół radomski wspominał pierwszą rocznicę objęcia diecezji radomskiej przez biskupa Marka Solarczyka. Uroczystości odbyły się wieczorem, 27 stycznia w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk.

Ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz radomskiej katedry wspominając wydarzenia sprzed roku przypomniał, że „biskup diecezjalny jest bramą łaski dla diecezji”. - Gromadzimy się, aby podziękować Bogu za miniony rok posługi biskupa Marka i wypraszać dla niego potrzebne łaski w kierowaniu naszym Kościołem – powiedział ks. Ćwiek.

W homilii bp Marek Solarczyk powiedział, że dzisiaj stajemy wobec wielkiego dziedzictwa wiary i umiłowania Kościoła i Ojczyzny. - Chcemy uwielbiać, że Pan jest naszym Bogiem i jest pośród nas. Chcemy jaśnieć tą wdzięcznością za te wszelkie dzieła i wszelkie dary, jakie Bóg będzie dalej ofiarowywał – mówił bp Marek, dziękując jednocześnie za posługę biskupów: Henryka Tomasika, Piotr Turzyńskiego i Adam Odzimka oraz wspólnoty prezbiterium diecezjalnego.

W dalszej części homilii bp Marek Solarczyk wyraził wdzięczność osobom konsekrowanym i wszystkim małżonkom, którzy są „wyjątkowymi świadkami objawiającymi miłość Boga poprzez swoje życie, wierność, oddanie, zatroskanie, poprzez bicie każdego serca dziecka”.

W imieniu księży życzenia dla biskupa Solarczyka złożył ks. Marian Mazurkiewicz, proboszcz parafii św. Łukasza w Radomiu. - Dziękujemy Bogu za osobę księdza biskupa i za wszelkie dobro, które już się dokonało w naszej diecezji z udziałem naszego Pasterza. Wyrażamy naszą gotowość, aby służyć Bogu i diecezji wspomagając księdza biskupa w tej trudnej i odpowiedzialnej posłudze pasterskiej – mówił ks. Mazurkiewicz.

W prawie 30-letniej historii Kościoła radomskiego bp Marek Solarczyk jest piątym z kolei ordynariuszem. Wcześniej byli nimi: bp Edward Materski, bp Jan Chrapek, bp Zygmunt Zimowski i bp Henryk Tomasik.

Przypomnijmy, że 4 stycznia 2021 roku bp Marek Solarczyk został mianowany przez papieża Franciszka Biskupem Radomskim. 8 stycznia 2021 roku kanonicznie objął Diecezję wobec Kolegium konsultorów w kościele katedralnym. 27 stycznia 2021 roku jest dniem liturgicznego Ingresu do Katedry radomskiej.