Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Niedziela, 14 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Radom: obchody Światowego Dnia Chorego w szpitalnej kaplicy Matki Bożej z Lourdes

piątek, 11 lutego 2022 15:56 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w kaplicy Matki Bożej z Lourdes w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. W trakcie liturgii odbył się obrzęd sakramentu namaszczenia chorych.

Mszy świętej i homilię wygłosił biskup radomski Marek Solarczyk. - Jednoczymy się dzisiaj z całym światem, aby modlić się za chorych, prosząc o łaskę umocnienia i zdrowia oraz życia dla nich. Dziękujemy również za posługę wobec chorych. Papież Franciszek w swoim orędziu na Światowy Dzień Chorego zaprosił nas, abyśmy rozważyli słowa: Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Dlatego z nadzieją stawajmy w Eucharystii prosząc Boga, aby Jego moc nas umocniła – mówił ksiądz biskup Marek.

Wiceprezes szpitala na Józefowie Krzysztof Zając powiedział, że w wyniku trwającej pandemii wstrzymano odwiedziny pacjentów w szpitalach. - W wielu chorych czuje się osamotnionych. Ogromną rolę pełnią tutaj księża kapelani. Przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego odwiedzają naszych chorych. Dla nich to jedyna możliwość porozmawiania na wiele trudnych tematów – powiedział wiceprezes Zając.

Uczestniczy liturgii podkreślali, że tego typu spotkania są niezwykle owocne. - Przybywa chorych a dzisiaj kieruję swoje kroki do kaplicy, aby napełnić się duchowo i prosić Matkę Bożą z Lourdes o łaskę zdrowia – powiedziała Krystyna Zacharska.

Kapelanem szpitala na Józefowie od dwóch miesięcy jest ks. Krzysztof Andaś. - Trudno jest pełnić posługę duszpasterską w szpitalu w czasie pandemii. Żeby dotrzeć do chorego, musimy nosić specjalne kombinezony. Czasami trudno nas rozpoznać, bo jednym znakiem rozpoznawczym jest niesiona na sercu Komunia Święta – opowiada ks. Andaś.

We wszystkich parafiach w diecezji radomskiej celebrowane są msze święte w intencji chorych. W wielu parafiach udzielany jest również sakrament chorych.