Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: Wtorek, 09 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Parafialne Zespoły Caritas pomagają też uchodźcom

sobota, 05 marca 2022 21:23 / Autor: Monika Nowakowska
Foto:MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Prowadzą zbiórki żywności oraz leków, organizują konwoje humanitarne i przyjmują uchodźców z Ukrainy, ale nie zapominają o swoich stałych podopiecznych. Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas spotkali się, by rozmawiać o tym, jak skutecznie pomagać i seniorom, i uciekającym przed wojną uchodźcom z Ukrainy.

Parafialne Zespoły Caritas świadczą pomoc charytatywną w ramach poszczególnych społeczności parafialnych. Funkcjonują na zasadach wolontariatu skupiając około 10 tys. aktywnych członków. W diecezji radomskiej działa ponad 100 Parafialnych Zespołów Caritas. Wolontariusze działają cały rok, ale ich pomoc nie jest głośna. To ludzie o wielkich sercach i z ogromną potrzebą pomagania bliźnim

- Większość parafii skupiła teraz swoją uwagę na uciekających przed wojną mieszkańcach Ukrainy. Wolontariusze zbierają dary i je segregują. To pochłaniające wiele energii i czasu zajęcie. Jesteśmy wdzięczni wolontariuszom za ich wkład i zaangażowanie - mówi koordynatorka PZC Anna Lis i dodaje, że Caritas nie zapomniała o swoich stałych podopiecznych:

Andrzej Reguła od 12 lat działa w Parafialnym Zespole Caritas w Drzewicy, a od 2016 roku prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego:

- Dla naszych podopiecznych organizujemy m.in. opał na zimę, paczki żywnościowe. Chcemy, aby nie czuli się osamotnieni. Jak wybuchła wojna w Ukrainie, ja również, jako przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej, bo jestem prezesem w Drzewicy, zaangażowałem się i praktycznie codziennie jestem na dyżurze. Koordynujemy całą akcję pomocową. Dary segregujemy, pakujemy i w ten sposób włączmy się w całą akcję pomocową dla uchodźców i dla rodzin, które potrzebują naszej pomocy. Cały czas jesteśmy aktywni - mówi pan Andrzej, który prowadzi również od 2016 roku wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. W minionym roku miał 115 wypożyczeń. - Korzystają z tego sprzętu ludzie w różnym wieku i z różnymi problemami zdrowotnymi. Obsługuję cała południowo-zachodnią część diecezji: Opoczno, Drzewicę, Żarnów, Paradyż, Gielniów, Przysuchę, Odrzywół, Poświętne - wylicza.

Małgorzata Rogowska od 2010 roku działa w PZC w Orońsku. – Pomagam, bo chcę to robić. Mam czas i satysfakcję z niesionej pomocy. Poznaję ludzi i ich problemy, przez co uczę się pokory do drugiego człowieka, a wtedy dostrzegam wartość swojego życia i dziękuję za to, co mam – mówi:

- Nie zostawiamy naszych podopiecznych, mimo, że jest taka trudna sytuacja w kraju i za granicą. Cały czas staramy się systematycznie pomagać. Organizujemy zbiórki i różne akcje charytatywne - mówi pani Małgorzata. Jak dopowiada, podopieczni czekają na tę pomoc. To najczęściej osoby samotne. - Jesteśmy dla nich w wielu sytuacjach przysłowiową „ostatnią deską ratunku”. Systematycznie pomagamy około 80 osobom - dodaje.

W diecezji radomskiej działa ponad 100 Parafialnych Zespołów Caritas, z czego w cykliczne działania charytatywne zaangażowanych jest ok. 30 procent z nich.