Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Prawnicy z Radomia pomagają uchodźcom

sobota, 19 marca 2022 11:29 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Prawnicy z Radomia pomagają uchodźcom. Ich dotychczasowe działania podsumowano w trakcie spotkania Wspólnoty Prawników im. św. Jana Pawła II, które odbyło się w sali konferencyjnej Domu Katedralnego w Radomiu. Wcześniej celebrowana była Msza święta w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny.

Prawnicy w pierwszych dniach wojny pomagali uchodźcom na przejściu granicznym w Lubyczy Królewskiej. Wśród wolontariuszy była Żaneta Zacharska – Mendyka, która przekonywała, że warto pomagać. - Ukraińcy walczą również za naszą wolność. Pomagamy jak tylko potrafimy. Jeśli pomożemy choć jednej osobie, przyczynimy się do tego, że zmienimy świat – powiedziała Radiu Plus Radom Żaneta Zacharska – Mendyka.

Jej mąż Michał Mendyka zaznaczył, że pomoc prawników polegała nie tylko na udzielaniu porad prawnych, ale również na przekazywaniu artykułów żywnościowych. - W pierwszych dniach rozpoczęcia wojny dary zawoziliśmy na granicę. Przekazali je adwokaci z Radomia oraz osoby prywatne - mówił Michał Mendyka. Radomscy adwokaci pełnią rozpoczęli również pełnić dyżury w Kamienicy Deskurów, gdzie mieści się punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. Bezpłatne porady prawne są udzielane w godzinach 10.00 - 12.00 oraz 16.00 - 18.00.

Ks. Grzegorz Zieliński, diecezjalny duszpasterz prawników powiedział, że jest pełen podziwu dla działań podejmowanych przez radomską palestrę. - To zło, które się rozlewa, dobrem z naszej strony możemy pokonać – powiedział ks. Zieliński.

W czasie spotkania prawnicy podzielili się doświadczeniem z pobytu na granicy polsko-ukraińskiej. Omówione zostały też możliwe formy niesienia pomocy uchodźcom ze strony Wspólnoty Prawników im. św. Jana Pawła II. W spotkaniu uczestniczyła m.in. Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu.