Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Kolejny transport darów od Rycerzy Kolumba na Ukrainę

niedziela, 20 marca 2022 15:27 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rycerze Kolumba w Polsce wysłali na Ukrainę już kilkadziesiąt transportów z darami. Kolejny wyjedzie o czwartej nad ranem z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, gdzie działa największa Rada Rycerzy Kolumba w Polsce, która liczy 170 braci.

Proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej i kapelanem Rycerzy Kolumba ds. programowych w Polsce jest ks. Wiesław Lenartowicz. Mówi, że w akcję pomocy Ukrainie włączyli się Rycerze Kolumba zarówno z Polski jak i z całego świata. Opowiada, że Rycerze ze Stanów Zjednoczonych wyasygnowali już ponad milion dolarów i dzięki współpracy z Caritas w pierwszym transporcie zostały zakupione leki za 80 tys. dolarów. Teraz będzie zakupiona kolejna partia za ponad 100 tys.

- Mamy trzy centralne magazyny w Polsce: w Radomiu, Krakowie i Tomaszowie Lubelskim, ale dary zwozimy też do miejsc, skąd będą wysłane do konkretnych parafii, jak w tym przypadku do Kołomyi. Żeby zobrazować skalę podejmowanych przez nas działań, powiem, że jesteśmy tylko małą częścią większego projektu Caritas w Polsce. Jutro rano wyruszamy z kolejnym transportem, w tym jedną karetką, która docelowo zostanie przekazana diecezji kamieniecko-podolskiej. Pojazd przekazał Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu. Zawieziemy także sprzęt medyczny, dwa agregaty prądotwórcze, prali i środki higieniczne i medyczne dla szpitala – powiedział ks. Lenartowicz.

Marek Tyka, Wielki Rycerz Rady 14004 w Radomiu mówi, że od samego początku bracia są zaangażowani w pomoc dla Ukrainy. - Mamy jeszcze dużo siły. Te akcje napędzają nas do jeszcze większego wysiłku. Wszystko „w duchu jedności, braterstwa i miłosierdzia”. Trudno policzyć ilość wszystkich transportów, które wysłaliśmy na Ukrainę – powiedział Marek Tyka.

Kontynuując dzieło miłosierdzia, w dalszym ciągu Rycerze Kolumba przyjmują dary w parafii Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Wernera 57, codziennie od godz. 17.30 do 19.30. Przyjmują również darowiznę na pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie, poprzez wpłaty na konto. FUNDACJA RADY LOKALNEJ 14004 im. Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski w Radomiu. Numer konta: BGŻ 50 2030 0045 1110 0000 0313 1820 w tytule wpisując "UKRAINA".