Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Wtorek, 24 maja 2022

DIECEZJA RADOMSKA

W sobotę w naszej katedrze święcenia diakonatu

czwartek, 12 maj 2022 11:01 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przyjmie w sobotę, 14 maja święcenia diakonatu. Udzieli ich biskup Piotr Turzyński w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. 

Uroczystość święceń poprzedzają rekolekcje, które alumni przeżywają w domu rekolekcyjnym w Piotrkowicach (diecezja kielecka).

Rekolekcje poprowadzi ich ojciec duchowny ks. Grzegorz Lipiec.

W czasie liturgii kandydaci zostaną najpierw przedstawieni z imienia i nazwiska oraz parafii, z których pochodzą, a po homilii złożą na ręce księdza biskupa przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi, życia w celibacie oraz codziennego odmawiania Liturgii Godzin (brewiarza). Podczas wspólnego śpiewu Litanii do Wszystkich świętych zebrani będą wypraszać łaski Ducha Świętego dla nowych diakonów. Do święceń diakonatu nawiązał ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, okazji obchodzonej 8 maja Niedzieli Dobrego Pasterza:

Święcenia diakonatu przyjmie alumn piątego roku Patryk Korcz:

Diakonat jest pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń. - Diakoni pomagają biskupom i księżom w pracy duszpasterskiej. W czasie Eucharystii towarzyszą księdzu, pomagają mu przy sprawowaniu Mszy Świętej. Mogą także głosić kazania albo homilię – mówi liturgista ks. Tomasz Herc:

Znakiem diakona jest skrzyżowana stuła i szata, zwana dalmatyką.