Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Historyczna inauguracja

czwartek, 24 października 2013 13:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Nie można iść za Chrystusem, a później żyć według własnego projektu - powiedział abp Wacław Depo. Dzisiaj odbyła się 25. inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Od tego roku uczelnia będzie współpracowała z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. W jej murach studia rozpoczęło ponad 70 alumnów, w tym 21 na pierwszym roku.

 

Mszę świętą koncelebrowali m.in. biskup Henryk Tomasik oraz rektor radomskiego seminarium duchownego ks. dr Jarosław Wojtkun. W programie była sesja inauguracyjna, Gaude Mater Polonia, immatrykulacja alumnów I roku oraz wykład ks. prof. KUL Marka Chmielewskiego ''Wiara podstawą życia duchowego''.

Abp Depo zwracając się alumnów powiedział, że ''jeśli nie rozeznamy prawdziwej tożsamości Chrystusa nie będziemy mieli siły, aby Go wybrać, a cóż dopiero naśladować''. Mówił, ''dzisiaj zbawczą misję kontynuują ci, którzy idą za Jezusem z wolnego wyboru, aby dzielić Jego troskę o ludzi, aby wyzwalać ich z różnego rodzaju zagrożeń i niebezpieczeństw''. Metropolita częstochowski podkreślił, że ''ta misja ewangelizacyjna wciąż trwa i choć dzisiaj nazywamy ją nową, to wcale nie oznacza, że to my odkrywamy jej oryginalność, ale jest stałym procesem przyjęcia i przylgnięcia do Jezusa, do czego zobowiązuje nas Rok Wiary''.

W dalszej części homilii abp Wacław Depo mówił, że ''doświadczając na co dzień zmagania o prawdę i łaskę, doświadczamy, że im bardziej otaczający nas świat będzie się chrystianizował i występował przeciw Bogu i wspólnocie Kościoła, im bardziej ten świat będzie dotknięty odejściem od rozumu, porzuceniem i obojętnością, propozycją jakiś laickich przykazań, to tym bardziej będzie większe zapotrzebowanie na autentycznych żniwiarzy, dobrych pasterzy, którzy staną się znakami, jak latarnią w nocy czy skałą o którą możną się oprzeć''. Abp Depo mówił, że nie można iść za Jezusem i rozpoznać w nim prawdy, a później żyć według własnego projektu, jak mi się podoba. - Prawda pokazuje kierunek, a tą prawdą jest Chrystus, dlatego on jest miarą wolności. Jest rzeczą ważną, aby powołani przez Boga, niezależnie od tego, czy spełniają swoje wezwanie w służbie kapłańskiej, zakonnej, czy w życiu publicznym, żeby nie tylko odznaczali się znajomością Ewangelii i według niej postępowali, ale żeby znali ludzi wśród których żyją, do których są posłani jak i warunki życia adresatów głoszonego przez nas orędzia Ewangelii

Dalej metropolita częstochowski mówił, że musimy otwierać się na światło Ducha Świętego, by rozpoznawać dokąd zmierza dzisiejsze społeczeństwo, odkrywać jego głębokie potrzeby, określać konkretne i główne zadania oraz odpowiadające im metody, aby stosownie odpowiedzieć ludzkim oczekiwaniom. Podkreślał, że obserwujemy bowiem w świecie i Polsce głębokie przemiany, które torują drogę pseudokulturze. - Niesie ona wiele pytań dotyczących sensu ludzkiego życia, począwszy od tajemnicy poczęcia każdego człowieka, a także uznanie zachwianego systemu wartości wiary, modlitwy, wartości moralnych, praktyk religijnych. Kościół w tych przemianach niejednokrotnie jest spychany na margines, kiedy próbuje udzielać i inspirować odpowiedzi czy sposoby zachowania. Osobiste ataki na abp Hosera i Michalika są tego jaskrawym dowodem i trzeba być naprawdę ślepym i głuchym, żeby czytać i oglądać tylko fragmenty czy obrazki nie dotykając sedna sprawy - mówił abp Depo.

Ksiądz Arcybiskup nawiązał także do słów bł. Jana Pawła II, wypowiedzianych w Montrealu we wrześniu 1984 roku, że wobec zachwianego systemu wartości chrześcijańskich, w sprawach zasadniczych, takich jak: zmysł i poczucie Boga Żywego, przyjęcie Ewangelii Jezusa Chrystusa, zbawienie przez wiarę, sakramenty Eucharystii i pojednania, sens ludzkiej miłości w małżeństwie, teologia ciała, szacunek do życia, solidarność z potrzebującymi - Kościół, a w nim biskup, kapłan, każdy chrześcijanin, nie może zgodzić się na milczenie; nie może ustąpić i usunąć się w cień, pod pretekstem, że trzeba zostawić miejsce dla pluralizmu prądów ideowych, z których wiele przenikniętych jest scjentyzmem, materializmem, czyli ateizmem.

Rektor WSD w Radomiu ks. dr Jarosław Wojtkun powiedział, że po 14-letniej współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, rozpoczął się nowy rozdział w historii Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Dotychczas seminarium funkcjonowało w ramach Instytutu Teologicznego UKSW. Obecna formuła jest afiliacją do danego wydziału wyższej uczelni, w tym przypadku KUL. - W tym roku wszyscy nasi alumni rozpoczynają studia jako słuchacze KUL. Mają prawo czuć się bohaterami. Skoro tu przyszliście, to znaczy, że wierzycie w ideały Ewangelii, a głos, który usłyszeliście okazał się silniejszy od krzyku niektórych publikatorów. Spotkaliście duszpasterzy o których na pierwszych stronach gazet nie przeczytacie, ale pokazali wam piękno drogi, którą rozpoczynacie - mówił ks. Wojtkun.

Rektor KUL prof. dr hab. Antoni Dębiński powiedział, że uczelnia podejmuje trud misji, która obejmuje rzetelne badania naukowe, kształcenie studentów, ale również współtworzenie kultury chrześcijańskiej i formowanie wychowanków. - Cieszę się, że wraz z KUL jako ważny jej element, część, rozpoczyna swoje studia Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu. Chcę zapewnić, ze nasza uczelnia jest otwarta obecnością profesorów tutaj i otwarta na wszelkie formy obecności studentów z Radomia w Lublinie - mówił ks. prof. Dębiński.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rektorów wyższych uczelni Radomia. Od tego roku wśród nowych wykładowców seminarium będzie lekarz Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu, która będzie wykładała medycynę pastoralną.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.