Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: Niedziela, 03 lipca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Maryjo, ucz nas i wspieraj

sobota, 18 czerwca 2022 13:40 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Dziś przypada 50. rocznica rozpoczęcia peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W radomskiej katedrze odprawiona została msza święta z odnowieniem Ślubów Jasnogórskich i zawierzeniem diecezji Matce Bożej.

Uroczystości rozpoczęło powitanie kopii obrazu w katedrze. O północy biskup radomski sprawował mszę świętą dziękczynną za powołanych do służby Bożej oraz w intencji nowych powołań. Po Eucharystii przez całą noc trwało czuwanie. Zwieńczeniem była msza święta z odnowieniem Ślubów Jasnogórskich i zawierzeniem diecezji Matce Bożej.

- Dzisiaj wspominając minione 50 lat chcemy ożywić nasze serca, z jasnością naszego umysłu spojrzeć i przywołać, że przed 50 laty obraz, który wrócił na szlak peregrynacji po 6 latach zamknięcia na Jasnej Górze był wnoszony przed kościół mariacki, dzisiejszą katedrę, przez świętego Jana Pawła II, błogosławionego Stefana Wyszyńskiego, sługę bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego. Był obecny również sługa boży ks. Roman Kotlarz i niezliczone rzesze mieszkańców Radomia i diecezji - powiedział we wstępie biskup Marek Solarczyk.

- Maryjo, zawierzamy Ci każdego z nas, diecezję i prosimy - tak, jak zachęcał nas do tego błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński - abyśmy stawali się pomocnikami Twoimi. Ucz nas i wspieraj, abyśmy zawsze chcieli być przy Chrystusie, ucz nas i umacniaj, abyśmy zawsze wsłuchiwali się w Jego słowa, ucz nas i podtrzymuj, abyśmy nigdy nie wątpili, że nasza wytrwałość, posłuszeństwo Bogu, ufność w Jego moc i zwycięstwo Jego łaski zawsze jest warte naszego poświęcenia - mówił w homilii biskup Marek.

Na koniec mszy świętej odbyło się odnowienie Ślubów Jasnogórskich:

W obchodach 50. rocznicy rozpoczęcia peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wzięło udział wiele osób, które pamiętają wydarzenie z 18 czerwca 1972 roku. 8 lat miał wówczas biskup Piotr Turzyński.

- Ten moment bardzo pamiętam. Przyszliśmy z moimi kochanymi rodzicami przed katedrę. Był olbrzymi tłum. Stałem z tatą i siostrą. Widziałem jak w wielkim tłumie wysoko idą ramy. One zaczęły dochodzić do katedry i nagle nastało z tyłu wielkie poruszenie, że idzie jeszcze obraz - wspomina biskup Piotr.

Pani Petronela Jastrzębska ma obecnie 91 lat. Jak sama podkreśla, nie mogła sobie odmówić kolejnego spotkania z kopią cudownego obrazu.

- Najpierw były ramy powieszony w katedrze, potem głębszy oddech i obraz przyszedł wniesiony przez kardynałów. Wszyscy to bardzo przeżywaliśmy - wspomina.

Po mszy świętej kopia obrazu wróciła na Jasną Górę.