Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: Sobota, 13 sierpnia 2022

Wydarzenia

Proboszcz ks. Jacek Wieczorek: pragnę nastroić moje serce na częstotliwości waszych serc

niedziela, 03 lipca 2022 23:40 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Ks. Jacek Wieczorek odebrał symboliczne klucze od świątyni. Od 1 lipca jest proboszczem w parafii św. Mikołaja w Końskich.

Obrzęd wprowadzenia nowo mianowanego proboszcza otworzyła procesja z zakrystii do kościoła. Po niej kanclerz kurii ks. Marek Fituch odczytał dekret biskupa radomskiego Marka Solarczyka, na mocy którego ks. Jacek Wieczorek mianowany został proboszczem parafii św. Mikołaja w Końskich z dniem 1 lipca, a zwolniony ze stanowiska dyrektora Radia Plus Radom 30 czerwca.

Sylwetkę nowego proboszcza przybliżył wiernym ks. Zbigniew Niemirski. Przypomniał jego kapłańską drogę oraz to, że diecezjalną rozgłośnią radiową kierował nieprzerwanie przez blisko 21 lat. Na koniec zaapelował do parafian, aby przyjęli nowego proboszcza z otwartym sercem.

Jako znak objęcia parafii ks. Jacek Wieczorek odebrał z rąk kanclerza kurii symboliczne klucze do koneckiej świątyni. Następnie nowego proboszcza przywitali dzieci i młodzież z parafii. A po wyznaniu wiary przez ks. Jacka Wieczorka i złożeniu przysięgi wiernego wypełniania powierzonego urzędu proboszcza rozpoczęła się msza święta. Były dyrektor Radia Plus Radom w swoim kazaniu nawiązywał do Ewangelii mówiącej o posłaniu przez Jezusa 72 uczniów do głoszenia słowa Bożego. – I to jest pierwsza wskazówka. Dobra Nowina jest skierowana absolutnie do wszystkich, do każdego człowieka – mówił. – Mamy nieść tę Ewangelię naprawdę wszystkim w parafii, także tym, którzy są wrogo lub obojętnie nastawieni – dodawał. Mówił również m.in. o wspólnocie parafialnej oraz pokoju. – Nie dzielenie, nie pretensje, nie namawianie, ale pokój. Żeby moja obecność w życiu człowieka dawała drugiemu pokój, poczucie stabilności, bezpieczeństwa. Pewność. Taki jest sens bycia dla drugiego człowieka – przekonywał. Ks. Jacek Wieczorek w swoim kazaniu przywołał również tytuł tegorocznego orędzia papieża Franciszka do dziennikarzy „Słuchać uchem serca”. – Pomyślałem, że doskonale oddaje to, z czym wchodzę w moją nową posługę wśród was. Mam słuchać sercem, czyli mam najpierw nastroić moje serce na częstotliwość waszych serc – mówił do parafian.

Pod koniec mszy przyszedł czas na życzenia dla nowego proboszcza. Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański przypomniał wielkich poprzedników ks. Jacka Wieczorka m.in. ks. Kazimierza Sykulskiego, ks. Józefa Barańskiego czy ks. Józefa Granata. – To jest ogromne wyzwanie – mówił burmistrz, zapewnił również nowego proboszcza o swoim wsparciu.

Życzenia proboszczowi złożył także starosta konecki Grzegorz Piec.

Życzenia składali również: grupy modlitewne działające przy parafii oraz przedstawiciele Solidarności koneckiej i świętokrzyskiej, miejscowej straży pożarnej, policji, Nadleśnictwa Barycz, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. List od Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego odczytała Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, która złożyła też życzenia proboszczowi w imieniu własnym i pracowników kierowanej placówki.

Za wiele lat znakomitej współpracy dziękował ks. Jackowi Wieczorkowi poseł Andrzej Kosztowniak.

Nie zabrakło też życzeń od pracowników Radia Plus Radom.

Ks. Jacek Wieczorek przejął parafię św. Mikołaja w Końskich po ks. Andrzeju Zaparcie, który proboszczem kolegiackiej parafii w Końskich był przez ostatnie 30 lat. Już emerytowany kapłan zapewnił o swoim modlitewnym wsparciu swojego następcy i wszystkich parafian.