Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Radom przyjmie stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

piątek, 29 lipca 2022 13:55 / Autor: Radosław Mizera
Ks. Dariusz Kowalczyk
Radosław Mizera

Przyszłoroczny obóz wypoczynkowy dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia odbędzie się w Radomiu. Poinformował o tym ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji. Dwutygodniowy obóz zgromadzi prawie tysiąc stypendystów. 

Ks. Kowalczyk wyjaśnił, że będzie to już trzecie podejście do organizacji obozu w Radomiu. - Planowaliśmy organizację wakacji w ubiegłym roku z okazji 30. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II, ale z powodu pandemii musieliśmy zrezygnować z tego pomysłu. Drugi raz do organizacji podeszliśmy w tym roku, ale z powodu wybuchu wojny w Ukrainie zdecydowaliśmy, że przyjmiemy uchodźców. Nasi stypendyści obecnie wypoczywają w małych grupach w wielu ośrodkach w kraju – powiedział ks. Dariusz Kowalczyk.

Przewodniczący Zarządu Fundacji przypomniał, że w 2021 roku Radom obchodził 30. rocznicę papieskiej wizyty w mieście. - Był to czas wysokiego bezrobocia. Wówczas Jan Paweł II mówił o występujących wówczas różnicach ekonomicznych. Był to czas, kiedy w okolicach Radomia bezrobocie wynosiło nawet ok. 40 procent. Papież sugerował, że likwidacja tego zjawiska nie należy wyłącznie od państwa i samorządu, ale również od postawy synów i córek Kościoła, którzy powinni być wrażliwi na potrzeby bliźnich. I z tych słów wyłoniła się nasza Fundacja. Diecezja radomska, dzięki bp. Janowi Chrapkowi uczestniczyła w pilotażowym programie stypendialnym. Potem program objął cały kraj. W czasie obozu w Radomiu będziemy chcieli pokazać całe bogactwo duchowe i kulturowe tej ziemi – powiedział ks. Dariusz Kowalczyk.

Obozy wakacyjne dla stypendystów to nieodłączny element działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W centrum wydarzenia jest zawsze osoba św. Jana Pawła II.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od ponad dwudziestu lat pomaga zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Program stypendialny, do którego można dołączyć już w VII klasie szkoły podstawowej trwa aż do zakończenia studiów. Oprócz wsparcia finansowego Fundacja oferuje swoim podopiecznym formację w duchu nauczania św. Jana Pawła II, który jest jej patronem.