Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Jedlnia-Letnisko pamięta o biskupie Stefanie Siczku

niedziela, 31 lipca 2022 15:08 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Ulica Zachodnia w Jedlni-Letnisku zmieniła nazwę na biskupa Stefana Siczka a w kościele parafialnym odsłonięta została tablica upamiętniająca zmarłego biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. Dziś przypada 10. rocznica śmierci bp. Stefana Siczka.

Mszy św. w radomskiej katedrze w intencji zmarłego biskupa przewodniczył bp. Marek Solarczyk. Wcześniej, w parafii Opieki św. Józefa w Jedlni-Letnisku, Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Turzyński.

- W tym roku przypada 10. rocznica śmierci księdza biskupa. Rada Miejska w Jedlni-Letnisku podjęła decyzję, żeby przemianować ulicę Zachodnią, która znajduje się w pobliżu kościoła pw. Opieki św. Józefa na biskupa Stefana Siczka. W kościele parafialnym odsłaniamy też tablicę upamiętniającą postać księdza biskupa - mówi burmistrz Piotr Leśnowolski:


- Ta ulica znajduje się w sąsiedztwie kościoła. To bardzo odpowiednie miejsce. Myślę, że jak gdyby dopełniamy tym pamięć o ks. biskupie, aczkolwiek nie zapominamy, bo też te znaki zewnętrzne przywołują pamięć o osobie, jego życiu, jego pracy - dodaje Piotr Leśnowolski.     
 

Biskup Siczek w grudniu 2011 roku został Honorowym Obywatelem Jedlni-Letniska.
 

Mszę św. koncelebrowaną sprawowali kapłani, którzy przez długie lata, w różnych wymiarach towarzyszyli bp Stefanowi w jego życiu i posłudze, w tym m.in. kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej ks. Marek Fituch, ks. prałat Kazimierz Mąkosa - przyjaciel biskupa od dziecięcych lat, (chodzili do szkoły podstawowej, studiowali w WSD w Sandomierzu i wspólnie przyjęli święcenia kapłańskie w katedrze sandomierskiej), ks. prałat Henryk Ćwiek czy diecezjalny konserwator zabytków,  ks. Michał Krawczyk. W Liturgii uczestniczyły też władze samorządowe, radni, rodzina, przyjaciele i znajomi.

- Dzisiaj oddajemy Panu Bogu dziękczynienie za ks. bp Stefana. W 10. rocznicę jego śmierci chcemy podziękować za jego osobę i prosić, aby Pan Bóg przyjął go do wieczności - mówił w homilii bp Piotr Turzyński:

 

- Jesteśmy pod wrażeniem całej uroczystości i pięknej oprawy - mówił wzruszony przedstawiciel rodziny. - Dziękujemy za pamięć i wyróżnienia - kontynuował:

Proboszcz parafii Opieki św. Józefa w Jedlni-Letnisku, ks. kanonik Andrzej Margas wspomniał, że za pozwoleniem biskupa Stefana zwracał się do niego słowami "Ojcze". Przypomniał, że na terenie parafii znajdują się obecnie cztery miejsca poświęcone pamięci zmarłego biskupa Stefana:

W południe w w radomskiej katedrze za zmarłego biskupa Stefana modlił się bp Marek Solarczyk. W homilii nawiązał do słów, które były zawołaniem pasterskim ks. biskupa Stefana Siczka: "Żyć ewangelią":

 

Stefan Siczek urodził się 20 września 1937 roku w Siczkach. Myśl o kapłaństwie pojawiła się jeszcze w szkole podstawowej. Jedną z osób, które miały wpływ na obranie takiej drogi życiowej był ks. Józef Gałan, który potrafił rozbudzić w młodych ludziach myśl o kapłaństwie.

Po ukończeniu szkoły podstawowej Stefan Siczek rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy w Krakowie. Uczył się tam tylko rok, bo władze komunistyczne przywłaszczyły sobie budynek szkoły. Potem uczył się w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Po maturze złożył dokumenty do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze sandomierskiej 27 maja 1961 roku z rąk bp. Jana Kantego Lorka. "To był finał, którego pragnąłem. Święcenia kapłańskie były uwieńczeniem tego, do czego się przygotowywałem. Mogę powiedzieć, że Pan Bóg dał mi takie jasne rozeznanie, iż nie miałem wątpliwości, że powołanie kapłańskie to moja droga" - mówił w rozmowie z naszym tygodnikiem w 2011 roku bp Siczek.

Po święceniach ks. Siczek pracował w sandomierskiej parafii św. Pawła. Biskup Piotr Gołębiowski skierował go na studia prawnicze do Rzymu. Władze państwowe nie wydały mu paszportu. Wobec tego ks. Siczek rozpoczął w 1963 r. studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które zakończył doktoratem. Był wikariuszem w parafiach Sucha koło Pionek i w Ćmielowie. W 1972 roku bp Gołębiowski mianował go ojcem duchownym WSD w Sandomierzu. Po czternastu latach poprosił o zwolnienie go z tej funkcji. Został kapelanem domu generalnego Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Mariówce.

W 1992 roku Jan Paweł II powołał ks. Siczka na biskupa pomocniczego nowo utworzonej diecezji radomskiej. Jego zawołaniem stały się słowa: "Vivere Evangelio" - "Żyć Ewangelią".

Dwa razy bp Stefan pełnił funkcję administratora naszej diecezji. Raz po tragicznej śmierci bp. Jana Chrapka, a drugi - gdy bp Zygmunt Zimowski został odwołany do Rzymu.

Odszedł nagle. Przed południem 31 lipca 2012 r. czekała na niego młodzież oazowa, która w skarżyskiej Ostrej Bramie przeżywała dzień wspólnoty na zakończenie wakacyjnych rekolekcji. Biskup Stefan nie dojechał. Zamiast radosnego spotkania, była modlitwa za zmarłego pasterza.

Biskup Siczek został pochowany w grobowcu biskupów radomskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.