Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: Wtorek, 19 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

45-lecie koronacji obrazu w Starej Błotnicy

poniedziałek, 15 sierpnia 2022 17:26 / Autor: Klaudia Bzducha
Fot. Klaudia Bzducha/Radio Plus Radom
Klaudia Bzducha

15 sierpnia odbyły się uroczystości z okazji 45. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia Pani Ziemi Radomskiej w Starej Błotnicy. Przed liturgią odbył się koncert pieśni maryjnych z okresu koronacji w wykonaniu zespołu ludowego "Błotniczanki". Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup Piotr Turzyński.

- Serdecznie witam wszystkich na tej uroczystości, która ma nam przypomnieć, kto jest Panią ziemi radomskiej - mówił ks. Piotr Urbanek, kustosz sanktuarium maryjnego w Starej Błotnicy.

W uroczystości wzięli również udział ks. prał. Marek Fituch, kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej, o. Ryszard Dec, definitor generalny zakonu paulinów, ks. Michał Krawczyk, Diecezjalny Konserwator Zabytków Diecezji Radomskiej, Sylwester Korgul, Starosta powiatu białobrzeskiego i Marcin Kozdrach, Wójt Gminy Stara Błotnica.

Homilię wygłosił biskup Piotr Turzyński, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. - Tu, w Starej Błotnicy dziękujemy Bogu, że 45 lat temu Matka Boża Pocieszenia została ukoronowana. Królowa, która się nami opiekuje i pociesza - mówił ks. Piotr Turzyński.

Biskup Piotr Turzyński nawiązał w słowach do rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Do błotnickiego Sanktuarium przybyło 230 pielgrzymów z Jedlanki.

Czczony w sanktuarium w Starej Błotnicy obraz Matki Bożej koronował 21 sierpnia 1977 roku kard. Karol Wojtyła, dziś św. Jan Paweł II, zastępując chorego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Ta koronacja dzisiejsza oczekiwana była przez całe pokolenia Ludu Bożego na ziemi radomskiej. I chyba szczególnie potrzebna jest ta koronacja Matki Bożej Pocieszenia na tym miejscu, na tej ziemi radomskiej, która jak wszyscy dobrze wiemy, była w ostatnim roku ziemią szczególnego smutku - mówił 45 lat temu w homilii przyszły papież.

Od XVII w. istnieją dowody na kult obrazu. W dowód wdzięczności za otrzymane łaski wierni składali wota, których w 1700 roku było ponad 600. Nieznany jest artysta, który namalował obraz Madonny Błotnickiej. Podczas potopu szwedzkiego wizerunek uległ zniszczeniu, a następnie zamiast renowacji został przemalowany przez nieznanego artystę.

Opiekę nad sanktuarium i parafią sprawują Ojcowie Paulini od 8 września 2000 roku.