Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Odpusty w diecezji radomskiej

piątek, 12 grudnia 2014 16:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wierni mogą uzyskać odpust w ciągu Roku Życia Konsekrowanego. Wystarczy, że nawiedzą i pomodlą się w wyznaczonych kaplicach klasztornych bądź kościołach. Dekret w tej sprawie wydał biskup Henryk Tomasik.

W dokumencie czytamy, że "nawiedzeniu tych miejsc powinien towarzyszyć udział w publicznie odmówionej Liturgii Godzin". Może to być także medytacja zakończona "Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek prawnej formule oraz pobożnymi wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny".

Biskup Tomasik przypomina, że członkowie instytutów życia konsekrowanego, którzy z powodu choroby lub innych poważnych przyczyn nie są w stanie odwiedzić owych kaplic, mogą uzyskać odpust zupełny, jeśli po wyzbyciu się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz z intencją spełnienia trzech warunków zwyczajnych, kiedy będzie to tylko możliwe, przez pragnienie serca dokonają duchowego nawiedzenia albo ofiarują przez Maryję cierpienia własnego życia Miłosiernemu Bogu, dołączywszy modlitwy jak powyżej".

Przypomnijmy, że na mocy "specjalnego polecenia Biskupa Rzymskiego Penitencjaria Apostolska chętnie udziela odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) wszystkim i poszczególnym członkom Instytutów Życia Konsekrowanego oraz innym pobożnym wiernym prawdziwie skruszonym i kierującym się miłością, który można uzyskać od pierwszej niedzieli Adwentu tego roku aż do dnia 2 lutego 2016 roku, w którym rok życia konsekrowanego zostanie uroczyście zamknięty, a który mogą także ofiarować, na sposób wstawienniczy, za dusze wiernych zatrzymane w czyśćcu".

Ponadto odpust ten mogą uzyskać w Rzymie uczestnicy międzynarodowych spotkań i uroczystości "określonych w odpowiednim kalendarzu Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz przynajmniej przez odpowiedni okres czasu oddadzą się pobożnym rozważaniom, które powinny być zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek prawnej formule oraz pobożnymi wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny".

W diecezji radomskiej odpust ten mogą uzyskać: uczestnicy diecezjalnych uroczystości poświęconych życiu konsekrowanemu oraz osoby nawiedzające: kościół klasztorny, kaplicę klasztoru klauzurowego oraz kościoły: katedralny pw. Opieki NMP w Radomiu, bazylikę św. Kazimierza w Radomiu, bazylikę Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie, bazylikę Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej, kościół św. Jana Chrzciciela w Radomiu (Fara), sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy, sanktuarium NMP Królowej Różańca świętego w Wysokim Kole, sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku, sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie i sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli.