Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Dar diecezji radomskiej na Światowe Dni Młodzieży 2016

piątek, 12 grudnia 2014 21:19 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

W piątek, 12 grudnia odbyła się uroczystość poświęcenia samochodu, którym będą po Polsce peregrynowały Symbole Światowych Dni Młodzieży.

Uroczystość odbyła się późnym wieczorem przed budynkiem Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu. Samochód, którym po Polsce już od niedzieli, 14 grudnia będą peregrynowały Symbole Światowych Dni Młodzieży, czyli krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani poświęcił biskup radomski Henryk Tomasik. Ks. Mariusz Wilk nie krył radości - cieszymy się bardzo, że zaprzyjaźniony z Duszpasterstwem Akademickim anonimowy przedsiębiorca przekazał nam samochód, który stanie się kaplicą, którą będą po Polsce peregrynowały Symbole ŚDM.  Cieszymy się, że ten samochód wyrusza właśnie z Radomia! Jest to Fiat Ducato o długości 4 metrów. Dlaczego taki długi? Krzyż, który będzie przewożony w aucie ma 3 metry 80 cm, więc samochód musiał być dostosowany do jego transportu. Jest także specjalne miejsce na ikonę Matki Bożej - wyjaśnia ks. Wilk. Samochód w śordku został przygotowany w taki sposób, żeby przypominał kaplicę, jest wyciszony, podświetlony i oklejony logotypem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Z jednej strony młodzież niesie ikonę Matki Bożej, z drugiej młodzi niosą krzyż - wyjaśnia ks. Mariusz Wilk. Ktokolwiek zobaczy taki samochód na polskich drogach od razu się zorientuje, że ten samochód przewozi Symbole ŚDM. Jest też radomski symbol - Emaus- ponieważ mamy zaszczyt wyprawić ten samochód w tę piękną podróż - dodaje ks. Mariusz Wilk. W Radomiu samochód pojawi się ponownie 29 marca 2015 roku, kiedy rozpocznie się w diecezji nawiedzenie Krzyża ŚDM i ikony maryjnej. Peregrynacja w naszej diecezji potrwa wówczas do 19 kwietnia. Symbole odwiedzą wszystkie Centra ŚDM, szpitale, szkoły, hospicja itd. tak, aby wszyscy mogli dotknąć krzyża i adorować ikonę Matki Bożej. Dokonując poświęcenia samochodu ks. bp Henryk Tomasik modlił się: Boże Ojcze, prosimy Cię o błogosławieństwo dla młodzieży, która będzie uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży, prosimy pobłogosław tych, którzy będą modlili się przy krzyżu i obrazie Najświętszej Maryi Panny Ocalenie Ludu Rzymskiego Salus Populi Romani. Za wstawiennictwem św. Krzysztofa, patrona kierowców ustrzeż Panie wszystkich, którzy będą korzystali z tego auta. Niech to auto będzie pobłogosławione dla Twojej chwały i dla pożytku naszej młodzieży - modlił się bp. radomski Henryk Tomasik.    

Już w sobotę, 13 grudnia o godz. 3.00 samochód wyjedzie z Radomia do Opola, gdzie Symbole ŚDM będą przejęte od młodzieży czeskiej. I tak rozpocznie się peregrynacja Symboli po całej Polsce, by zakończyć się w 2016 roku w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży z Ojcem św. Franciszkiem.