Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ważne pytania

poniedziałek, 15 grudnia 2014 12:32 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Podstawą moralności, nie tylko religijnej, zawsze będzie sprawiedliwość, uczciwość i rzetelność - uważa biskup Henryk Tomasik, odnosząc się do medialnych doniesień dotyczących rozliczeń poselskich podróży służbowych. Biskup radomski skomentował również przyjęcie przez Sejm uchwały o tym, że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II.

Media w ostatnich tygodniach wiele uwagi poświęcają pobieraniu przez posłów wysokich kwot z Sejmu za różnego rodzaju podróże służbowe. Według tych doniesień, tylko w ubiegłym roku posłowie wyjeżdżali za granicę 272 razy. Wydano na to ponad 3 miliony złotych. - Bardzo dobrze, że pojawiła się dyskusja na ten temat. Tak wiele mówimy o przemianach społecznych. Ale widzimy też, że nic nie pomogą zmiany rządu, nowe wybory, jeśli nie pogłębi się poczucie odpowiedzialności nas wszystkich, rządzących i zwykłych obywateli - powiedział biskup Henryk Tomasik w Radiu Plus Radom.

Dodał, że wydarzenia te pokazują potrzebę wielkiej troski o morale naszego społeczeństwa. Zdaniem biskupa Tomasika u podstaw moralności - nie tylko religijnej - zawsze będzie sprawiedliwość, uczciwość, rzetelność i w tych kategoriach należy oceniać każde z tych wydarzeń. - Kolejny raz zauważamy relacje między prawem a moralnością. Prawo powinno zabezpieczać wartości moralne, także poczucie odpowiedzialności, czy prawdomówności - powiedział biskup radomski.

Biskup Tomasik odniósł się także do inicjatywy związanej z ogłoszeniem roku 2015 Rokiem Jana Pawła II. - Dobrze, że zauważamy znaczenie tego pontyfikatu. Dobrze, że Sejm podjął taką uchwałę. Nasz rodak kształtował wiarę całego Kościoła, ale także rozsławił Polskę, stał się jej najwspanialszym ambasadorem. Przyczynił się do tego, że nasza historia i kultura są bardziej znane na świecie - mówi biskup radomski.

Z drugiej strony biskup zauważył, że przed nami ważny etap, który przyniesie odpowiedzi na kolejne pytania: czy posłowie w swojej pracy ustawodawczej będą chcieli usłyszeć nauczanie Jana Pawła II na temat rodziny, małżeństwa, zasad moralnych, które powinny regulować życie społeczne. Rok Jana Pawła II będzie taką okazja, by przypomnieć wielkie wskazania naszego rodaka, które są wciąż aktualne - powiedział biskup Henryk Tomasik.