Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Co nam przeszkadza w Adwencie?

poniedziałek, 15 grudnia 2014 14:06 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Joachim Mencel, jeden z liderów zespołu New Life’M mówi, że świąteczna komercja przeszkadza w przeżywaniu Adwentu.

- Świąteczna komercja przeszkadza w przeżywaniu Adwentu - uważa Joachim Mencel, jeden z liderów zespołu New Life’M. Przy okazji zachęca do rodzinnego śpiewania kolęd przy wigilijnym stole. Joachim Mencel podkreśla, że amerykańskie piosenki o tematyce bożonarodzeniowej są bardzo piękne. Z drugiej strony zwraca uwagę, że czas ich emisji, tuż po uroczystości Wszystkich Świętych, przeszkadza w przeżywaniu Adwentu. - W tym czasie zaczynają nas atakować wyprzedaże, a wszystkie sklepy przeobrażają się w świąteczne stoiska. Owszem, to wszystko ma nas zachęcić, by dużo kupować na święta. Ale ta komercja jest żenująca - powiedział na antenie Radia Plus Radom współtwórca zespołu muzyki chrześcijańskiej New Life’M.

Joachim Mencel zwrócił też uwagę na czas śpiewania kolęd. - Według tradycji można je zacząć śpiewać od wieczoru wigilijnego. Przestawianie tego okresu miesiąc wcześniej nie ma najmniejszego sensu. Komercja za bardzo ingeruje w przeżywanie świąt. Powinnimy mieć prawo, by ten czas przeżywać inaczej - powiedział muzyk.

Dodał, że okres świąteczny i śpiewanie kolęd trwa do Trzech Króli. - A więc celebrujmy ten czas, śpiewanie kolęd do tego czasu - powiedział Joachim Mencel, który nie może się pogodzić z tym, że "tuż po Bożym Narodzeniu znikają kolędy, by ustąpić miejsca przebojom karnawałowym".

Historia zespołu New Life’m sięga 1992 roku. Zespół od początku tworzą Joachim Mencel, Piotr Jankowski i Marcin Pospieszalski. Po roku dochodzi do nich Robert Cudzich i do dziś główny trzon zespołu pozostaje niezmienny. Pierwszym wokalistą zespołu zostaje Mieczysław Szcześniak. Ponadto w pierwszych nagraniach zespołu uczestniczy także Ewa Uryga. Pod koniec lat 90-tych w zespole zaczyna śpiewać Natalia Niemen, a od roku 2005 główną wokalistką jest Basia Włodarska. Warto dodać, że oprócz przebojów muzyki chrześcijańskiej, New Life’M w swoim repertuarze posiada znane wszystkim kolędy i pastorałki w nowych zaskakujących aranżacjach.