Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Po raz pierwszy za murami katedry

czwartek, 25 grudnia 2014 02:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Boże Narodzenie dokonuje się wówczas, gdy Ewangelia kształtuje nasz styl życia - powiedział biskup Henryk Tomasik podczas Pasterki celebrowanej w kościele św. Jana Pawła II na radomskim Sadkowie. To jedyna parafia w diecezji radomskiej, której patronem jest papież-Polak. Świątynia, która jest w budowie ma być wotum wdzięczności za papieską pielgrzymkę, która odbyła się 4 czerwca 1991 roku w Radomiu.

Biskup Henryk Tomasik po raz pierwszy - od czasu objęcia diecezji radomskiej - celebrował Pasterkę poza murami kościoła katedralnego. Okazją do modlitwy w kościele na Sadkowie była 25. rocznica powstania parafii.

W homilii bp Tomasik powiedział, że Boże Narodzenie dokonuje się wówczas, kiedy przyjmujemy Boże światło jako drogowskaz, gdy Ewangelia kształtuje nasze serca, umysły i nasz styl życia oraz wartościowanie. - Boże Narodzenie dokonuje się wówczas, kiedy przyjmujemy Chrystusa w Jego sakramentach świętych. Boże Narodzenie dokonuje się, gdy stajemy przy ołtarzu i przyjmujemy Chrystusa w Komunii Świętej, gdy budujemy wspólnotę wiary, by była znakiem działania Boga w świecie - mówił biskup radomski.

Biskup Tomasik dziękował też Bogu za parafię, która przeżywa 25. rocznicę powstania. - Wspominamy to wielkie zatroskanie ludzi o kościół i parafię. Minęło już trochę lat, ale pamięć o tych wszystkich osobach, które tworzyły tę wspólnotę, powinna trwać. To był piękny zryw wiary. Bogu dziekujemy za dar wiary i dar współpracy, bo wielkim skarbem Kościoła w Polsce jest współpraca wiernych i duszpasterzy wokół bożych spraw - podkreślił biskup Henryk Tomasik.

Proboszcz parafii ks. Dariusz Olender mówił z kolei, że "przez lata zmagań z różnymi przeciwnościami, ale i z wielkim zapałem ducha i wiarą sercu, Bóg się rodził w tym miejscu, w ludzkich sercach tworzących zręby współnoty parafialnej". - Naszym marzeniem jest budowa nowego kościoła, dlatego z wielkim poświęceniem wznosimy mury tej świątyni - podkreślił ks. Olender.

Świątynia, która jest w budowie, ma być wotum wdzięczności za papieską pielgrzymkę, która odbyła się 4 czerwca 1991 roku. To właśnie wtedy papież celebrował Mszę św. na pobliskim lotnisku, podczas wizyty w Radomiu. Kamień węgielny pod kościół na Sadkowie to skała przywieziona z Ziemi Świętej i pobłogosławiona przez Jana Pawła II oraz cegła z domu rodzinnego Karola Wojtyły. Parafia na Sadkowie została erygowana 25 grudnia 1989 roku przez biskupa Edwarda Materskiego.