Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Jedlnia odnawia nagrobki

czwartek, 31 października 2013 10:05 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uporządkowanie starego cmentarza to jeden z celów działalności Stowarzyszenia Jedlnia.

Od kilku lat społecznicy przeprowadzają kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. - To jeden z pięciu cmentarzy, które istaniały na terenie naszej parafii. Chcemy przywrócić mu godny wygląd. To przecież nasza historia - mówi ks. Janusz Smerda, proboszcz parafii św. Mikołaja w Jedlni.

Początki cmentarza sięgają XVIII wieku. Jeden najcenniejszych nagrobków należy do ks. Tadeusza Gackiego, rektora pijarów, brata dawnego proboszcza zmarłego w 1825 r. Zaś do najokazalszych zabytków zalicza się jest pomnik zwieńczony wysokim krzyżem Daniela Roszkowskiego, sędziego pokoju, dziedzica Piotrowic zmarłego w 1834 r. Ciekawy nagrobek należy do Marcina Ekiera, byłego oficera Wojsk Polskich, kawalera Krzyża Złotego Polskiego zmarłego w 1868 roku.

W tym roku został odnowiony pomnik ku czci powstańców styczniowych. Jest on dedykowany 17 żołnierzom, którzy polegli w dwóch zwycięskich bitwach stoczonych z Rosjanami w kwietniu 1863 r. Został on wykonany z granitu. Na czterech kamiennych płytach został wyrzeźbiony powstańczy orzeł oraz informacja o pochowanych powstańcach. W środku monumentu znajduje się krzyż.

Poległych powstańców do Jedlni przywiózł ks. Józef Gacki, proboszcz Jedlni w latach 1838-1876, powstaniec i kronikarz ziemi radomskiej. Chowając ich bezimiennie ks. Gacki chciał uchronić rodziny poległych przed represjami carskimi.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.