Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Święcenia biskupie w Radomiu (video)

środa, 21 stycznia 2015 09:53 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ksiądz dr hab. Piotr Turzyński przyjmie sakrę biskupią w Radomiu 28 lutego.

Głównym szafarzem święceń będzie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, a współkonsekratorami: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i biskup radomski Henryk Tomasik. Uroczystość odbędzie się o godzinie 11.00 w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny.

Ks. dr hab. Piotr Wojciech Turzyński jest wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. 17 stycznia został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem pomocniczym diecezji radomskiej.

Ks. Piotr Turzyński ma 51 lat, pochodzi z Radomia. Studiował na KUL, w Instytucie "Augustinianum" i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jest dyrektorem Rady ds. Stałej Formacji Kapłanów Diecezji Radomskiej i dyrektorem Rady ds. Życia Konsekrowanego Diecezji Radomskiej. Angażuje się w prace II Synodu Diecezji Radomskiej jako przewodniczący Komisji ds. Kultury, Środków Społecznego Przekazu i Nowej Ewangelizacji. Współpracuje z Radiem Plus Radom.

Biskup nominat jest cenionym kaznodzieją i rekolekcjonistą, jest zaangażowany w działalność Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Przez 18 lat opiekował się teatrem seminaryjnym wyzwalając w alumnach twórcze inicjatywy i talenty aktorskie. W 2012 r. założył Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum, którego celem jest działalność na rzecz zachowania dorobku i rozwoju kultury ze szczególnym uwzględnieniem kultury chrześcijańskiej.

Interesuje się myślą św. Augustyna, Orygenesa, światem Ojców Pustyni, kocha wędrówki górskie, lubi literaturę (zwł. poezję K. Wojtyły, Z. Herberta, J. Szymika i powieści F. Dostojewskiego oraz J.R.R. Tolkiena), teatr, dobre kino sensacyjne, folk, poezję śpiewaną, kuchnię włoską i siatkówkę.

 

Poniżej filmowa relacja z ogłoszenia nominacji biskupiej w sobotę, 17 stycznia 2015 r.