Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Grant na ciekawy projekt turystyczny

środa, 21 stycznia 2015 14:16 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Szlak poświęcony twórczości Stefana Szyllera, architekta wielu kościołów i konserwatora zabytków, będzie jedną z turystycznych perełek regionu radomskiego. Dzisiaj, 21 stycznia podpisano umowę na dofinansowanie nowatorskiego pomysłu, który zrealizuje parafia na Glinicach w Radomiu.

Umowę w tej sprawie z ramienia województwa mazowieckiego podpisał wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu ks. Roman Adamczyk. - Stefan Szyller, który żył w latach 1857-1933 projektował liczne kościoły w Polsce. Projekt, który zrealizujemy obejmuje 7 kościołów na południowym Mazowszu: NSJ Radom, św. Barbara w Pionkach, Jedlnia-Kościelna, Sucha, Białobrzegi, Cerekiew i Przytyk - wyjaśnił ks. Adamczyk. Dodał, że Szyller jest także projektantem kilku innych obiektów, takich jak część budynków Zakładów Tytoniowych czy Fabryki Broni w Radomiu. I właśnie te obiekty znajdą się na szlaku turystycznym.

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego, projekt otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości ponad 734 tys. zł, w odpowiedzi na konkurs przeprowadzony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

Przy każdym z obiektów ustawiona zostanie tablica informacyjna, opracowana zostanie blisko 200-stronnicowa książka opisująca autora, jego działalność, liczne foldery, broszury oraz tematyczna strona internetowa.

Wicemarszałek Leszek Ruszczyk liczy, że szlak, który powstanie, znacznie wzbogaci ofertę turystyczną Radomia i całego południowego Mazowsza. - Wierzę, że podpisana umowa jest jedną z cyklu, który zrealizuje parafia - podkreślił wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

Główną częścią projektu będzie remont frontonu kościoła, w którym od ubiegłego roku trwają prace konserwatorskie. Prace zaczęto od najwyższej wieży kościoła, wyremontowano przykościelny plac, a na murze wokół świątyni zainstalowano ogrodzenie o wysokości ok. 1,5 metra. Kościół jest murowany z kamienia i cegły, neorenesansowy, trójnawowy z transeptem. Nawy boczne są niższe, wyodrębnione potężnymi kolumnami i filarami. Fronton jest rozbudowany architektonicznie: kolumny, portale, arkady na flankach z wieżyczkami.

Zapraszamy do nas: