Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Uche z Radomia: Boko Haram to terroryści, a nie islamiści

piątek, 23 stycznia 2015 14:24 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Boko Haram to grupa terrorystyczna, która nie działa w imieniu islamu - uważa pochodzący z Nigerii ks. Christogonus Nnaemeka Uche ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia. Z kolei ks. Marcin Andrzejewski, były misjonarz z Kamerunu zachęca do modlitwy w intencji prześladowanych chrześcijan. W najbliższy poniedziałek w Kościele katolickim w Polsce obchodzony będzie XV Dzień Islamu.

Kilka dni temu kolejny raz ekstremistyczna organizacja islamska Boko Haram dokonała masowego porwania ludzi. Do ataku doszło tym razem w północnym Kamerunie, w pobliżu granicy z Nigerią, gdzie islamiści kontrolują znaczną część przygranicznego stanu Borno.

Ks. Christogonus Uche podkreśla, że Boko Haram to grupa terrorystyczna, która nie działa w imieniu islamu. - To fundamentaliści, którzy na początku swojej działalności byli przeciwko wszystkiemu co pochodzi z Zachodu. Nie uznają szkół i edukacji dziewcząt - mówi kapłan.

Zgodził się z opinią, że w zachodnich relacjach medialnych problem prześladowanych chrześcijan jest marginalny. - To polityka. Jeżeli ktoś nie ma w tym interesu, to i tematu nie będzie. Bolesne jest, że ludzie nie mają dostatecznych informacji, co tam się dzieje. Dziennikarze boją się dotrzeć na tereny, gdzie działa Boko Haram. Również organizacje międzynarodowe niezbyt mocno angażują się w rozwiązanie tego konfliktu. Boko Haram działa bo ma poparcie pewnych ludzi. Są aktywni, bo prezydentem Nigerii jest chrześcijanin - uważa ks. Christogonus Uche.

Kapłan ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia nawiązał też do Dnia Islamu, który będzie obchodzony 26 stycznia w Kościele katolickim w Polsce. - To ważny dzień w Kościele. Muzułmanie są naszymi braćmi. Znam wielu dobrych muzułmanów, a ci którzy walczą są fundamentalistami, czy terrorystami - powiedział ks. Uche.

Ks. Marcin Andrzejewski, były misjonarz w Kamerunie dodaje, że Dzień Islamu jest okazją do modlitwy za tysiące chrześcijan zamordowanych na tle religijnym przez islamską sektę Boko Haram. - Serce płacze, zwłaszcza kiedy znam te środowiska. Dzieci i chrześcijanie są wykorzystywani do celów doraźnych, by pokazać, kto tam rządzi, by tworzyć państwo islamskie. Zachęcam wszystkich do modlitwy, by ustały prześladowania chrześcijan - powiedział ks. Andrzejewski.

Katolików w Nigerii jest ponad 20 mln, co stanowi nieco ponad 13 proc. miejscowej ludności. Chrześcijanie przeważają na południu i w środkowej części kraju, wyznawcy islamu na Północy.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi.

Apostolstwo szpitalne i edukacyjne to główne filary działalności duszpasterskiej Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia. Jedyny dom w Polsce znajduje się w Radomiu. Sprowadził ich śp. bp Jan Chrapek. Istniejące w różnych częściach świata Zgromadzenie rozwija działalność sanitarną i edukacyjną na rzecz chorych, niepełnosprawnych, ludzi w podeszłym wieku, sierot, dzieci i młodzieży potrzebującej. Działalność charytatywna, poprzez różne formy i sposoby służenia, obejmuje również zaangażowanie w kulturę i formację człowieka. Na świecie jest ok. 400 członków zgromadzenia, w Polsce 4. Założycielem zgromadzenia był ojciec Alojzy Maria Monti - zwany ojcem sierot i sługą chorych. Umarł w 1900 r. W 2003 r. został beatyfikowany przez Jana Pawła II.