Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Święto założycieli

piątek, 23 stycznia 2015 15:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

26 stycznia w zgromadzeniach cysterskich na całym świecie obchodzony będzie dzień uroczystości założycieli zakonu. Święci: Robert, Alberyk i Stefan, opaci, natchnieni Bożym Duchem i kierując się regułą św. Benedykta z Nursji, w XI wieku dali początek nowej wspólnocie monastycznej.

Opat cysterskiego zakonu w Wąchocku o. Eugeniusz Augustyn mówi, że 26 stycznia jest ważnym dniem w historii zakonu. - Jest nie tylko zadaniem ale i wezwaniem, by sięgać do źródeł. Wspominając świętch naszych opatów, patrzymy na świadectwo ich życia. To wskazówka, abyśmy sami potrafili czerpać z ich duchowego dziedzictwa, by innych ludzi monastyczną drogą doprowadzać do Boga - powiedział o. Augustyn.

Cystersi byli pionierami w dziedzinie gospodarki i hodowli na ziemiach polskich, mistrzami sztuki murarskiej i sakralnej. Św. Robert był założycielem zakonu cystersów. W roku 1075 wraz z współbraćmi w północnej Burgundii w Melesme, założył klasztor i zaprowadzili w nim surową dyscyplinę opartą na Regule św. Benedykta.

Za czasów drugiego opata św. Alberyka zmieniono czarny habit benedyktyński na szary lub biały z czarnym szkaplerzem. O ile dwaj pierwsi opaci kładli duchowe fundamenty pod zreformowane życie zakonne, to św. Stefanowi przypadło w udziale nadanie mu trwałych form organizacyjnych. Uczynił to, dając zakonowi nowe ustawy będące uzupełnieniem „Reguły” św. Benedykta. Ten dokument nosił nazwę "Karta miłości - carta caritatis".