Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Każdy z nas może pomóc

wtorek, 27 stycznia 2015 13:09 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Kolejnych 31 łóżek elektrycznych dla chorych kupiła Caritas Diecezji Radomskiej. Wydatek był możliwy dzięki środkom pozyskanym w ramach akcji 1 procent. Sprzęt trafił już do Wypożyczalni Sprzętu Medycznego im. św. brata Alberta Chmielowskiego w Radomiu.

Jak mówi ks. Robert Kowalski, wicedyrektor diecezjalnej Caritas zapotrzebowanie na sprzęt medyczny jest ogromne. - Coraz więcej rodzin nie stać na zakup takiego sprzętu. Mamy już ponad 200 łóżek i wciąż potrzeba więcej - informuje ks. Kowalski.

Dodaje, że po sprzęt zgłaszają się również mieszkańcy z odległych zakątków diecezji radomskiej, dlatego rozważana jest koncepcja utworzenia filii wypożyczalni np. w Opocznie.

Łóżka są nowoczesne, sterowane elektrycznie, służą osobom chorym, po udarach i wylewach. By je wypożyczyć należy wpłacić kaucję w wysokości 800 złotych. - Były sytuacje, że ktoś wypożyczył łóżko i usiłował je sprzedać w internecie. Dlatego kaucja jest formą zabezpieczenia - wyjaśnił ks. Kowalski dodając, że są sytuacje, kiedy chorzy są zwalniani z takiej opłaty z powodu trudnej sytuacji materialnej.

Zakup łóżek był możliwy dzięki 1 procentowi podatku. W ramach akcji Caritas zebrała ostatnio 368 tysięcy złotych. Podatek można przekazać radomskiej Caritas wpisując w PIT numer KRS 0000222733.

Wypożyczalnia jest wspólnym dziełem Caritas Diecezji Radomskiej, Fundacji "Dać sercom nadzieję" i Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich. Funkcjonuje od 1 lutego 2005 r. Dla potrzeb wypożyczalni zaadaptowano część magazynu na ul. Kościelnej 5 w Radomiu. Wypożyczalnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 – 15.30. Można wypożyczyć łóżka rehabilitacyjne, koncentratory tlenu, ssaki, materace, balkoniki, wózki inwalidzkie czy kule łokciowe.

Osoba, która chce wypożyczyć konkretny sprzęt ma obowiązek okazać dokument lekarski potwierdzający zasadność pomocy, dowód osobisty, wpłacić określoną dla danego urządzenia kaucję, która później podlega zwrotowi.

Zapraszamy do nas: