Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ruszyło Forum Duszpasterstwa Młodzieży

sobota, 31 stycznia 2015 10:06 / Autor: Jacek Wieczorek
Jacek Wieczorek

Uroczystą Eucharystią w łomżyńskiej katedrze rozpoczęło się w piątek XII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Łomży, któremu przewodniczy bp Henryk Tomasik.

„Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś” – te zapamiętane przez świat słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w sierpniu w 1983 podczas spotkania z młodzieżą wybrzmiały w katedrze św. Michała Archanioła w Łomży. Wypowiedział je bp Henryk Tomasik, który zacytował również fragment wiersza jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy, Kornela Makuszyńskiego: „ Człowiek, który na swym zegarze zaczyna myśleć, o czym ja dziś marzę. Abym się dobrym stał, jako dziecko”. To właśnie pełne otwarcie się na miłość Bożą biskup Henryk Tomasik uznał za najważniejsze duchowe przygotowanie i sedno Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Polsce.

Biskup Henryk Tomasik podkreślił również, że przyjazd do Polski milionów młodych ludzi będzie sprawdzianem wiary i witalności Kościoła. Każdy z nas powinien śmiało dawać świadectwo Ewangelii i otworzyć się na dary Ducha Świętego, który z pewnością będzie działał. Duchowny to jednak nie ze strachem, a ze wzruszeniem, patrząc między innymi na młodzież z zespołu Gaudeamus, odpowiedzialnego za oprawą muzyczną liturgii. „To piękne, gdy młodzi ewangelizują młodych” – zaznaczył duchowny, życząc tego całemu Kościołowi. Warto podkreślić, że podczas Mszy Świętej w łomżyńskiej Katedrze po raz pierwszy w naszej diecezji wykonano hymn Światowych Dni Młodzieży 2016.

Słowom tym przysłuchiwali się między innymi biskup Janusz Stepnowski – Biskup Łomżyński, biskup senior Stanisław Stefanek oraz diecezjalni duszpasterze młodzieży  odpowiedzialni za zbliżające się Światowe Dni Młodzieży 2016.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy Forum spotkali się w sali widowiskowej Centrum Kultury przy ul. Sadowej. Tam zostały zaprezentowane reprezentacje poszczególnych diecezji, wraz z biblijnymi nazwami, które przybrały sobie diecezjalne centra przygotowań do ŚDM w Krakowie. Wieczorne spotkanie poprowadziła Dorota Abdemoula i Jakub Sobecki.

Jednym z najważniejszych punktów pierwszego dnia Forum były sprawozdania i świadectwa z przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016. Dzielili się nimi młodzi nie tylko z polskich diecezji, ale też ze wspólnot międzynarodowych i grup działających na wschodzie Europy. Owacje na stojąco otrzymali goście z Białorusi. Ich nagranie wideo wywołało radość i entuzjazm, dało też do myślenia organizatorom ŚDM 2016, którzy nie przypuszczali, że młodzi Białorusini są gotowi przyjechać do Krakowa… choćby na osiołku.

Uznanie zdobyła również kilkuosobowa grupa z Kazachstanu. Poświęcili drugą dobę snu, aby przyjechać do Łomży i dzielić się organizacyjnym ziarnem ŚDM. Bezsenność nie dała po sobie znać na twarzach jednego z kazachstańskich małżeństw, które publicznie podziękowało członkom krakowskiego Komitetu Centralnego Światowych Dni Młodzieży za zatwierdzenie grupowej modlitwy różańcowej jako formy duchowych przygotowań do ŚDM 2016. Okazało się, że pobożność kazachstańska oparta jest właśnie na tej modlitwie. Młodzi wytłumaczyli, że różaniec w Kazachstanie należy do publicznych form spędzania czasu. Odmawia się go nawet podczas spotkań towarzyskich, bez skrępowania. Takich właśnie świadków wiary zza Kaukazia przyjedzie do Krakowa za rok blisko trzystu.

Wśród gości znalazł się także ks. Łukasz Knieć z diecezji opolskiej. Przyjechał on z kolegą – również księdzem oraz z 4 młodych osób. Opowiedział nam o tym, iż Światowe Dni Młodzieży otwierają wiele drzwi, w tym te najważniejsze – do ludzkich serc. „Współpraca z samorządami i parafiami przynosi bardzo wiele dobrego, a co za tym idzie trafiamy do serc młodych ludzi” – dodaje ks. Łukasz. Dla niego samego ŚDM jest wielkim doświadczeniem działania Boga w życiu młodego człowieka. To wszystko – zdaniem księdza – przekracza wszelkie oczekiwania. „Bóg nas często rozkłada na łopatki! Chcemy dużo działać, a młodzież robi to dużo lepiej od nas” – z radością zauważa duszpasterz.

Dzisiaj drugi dzień obrad Forum, pojawi się pojęcie „nawrócenia pastoralnego”, będzie też poruszona kwestia przekazywania wiary młodemu pokoleniu i apostolstwo w kontekście ŚDM.

XII Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Łomży potrwa do niedzieli.

 

Galeria fotograficzna pierwszego dnia Forum tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.778984348846005.1073741830.660584194019355&type=1