Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Światowe Dni Młodzieży to służenie innym. Forum w Łomży

niedziela, 01 lutego 2015 10:15 / Autor: Jacek Wieczorek
Jacek Wieczorek

Dzisiaj w Łomży kończy się trzydniowe Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży to szczególne wydarzenie dla wszystkich katolików. Szczególnie dla tych młodych, bo przecież to dla nich są te dni. Wymaga to nie tylko przygotowania się logistycznie, ale przede wszystkim duchowo.

- Dla Jana Pawła II, Światowe Dni Młodzieży – mówi ks. Grzegorz Suchodolski – Miały być właśnie taką okazją, ogłoszenia młodemu pokoleniu kerygmatu, że w relacji z Jezusem, zaczyna się osobista historia zbawienia każdego z nas. I dlatego kiedy Jan Paweł II, zaprosił po raz pierwszy młodych na Plac Świętego Piotra w Rzymie w 1984 roku, uczynił to nie w wakacje ale na progu Wielkiego Tygodnia w Niedzielę Palmową, żeby młodych wprowadzić w misterium, w tajemnicę Chrystusa. I żeby z młodymi w entuzjazmie wiary iść dalej, postępując w poznawaniu Chrystusa.

- Kiedy media piszą, że papież Franciszek zafundował gdzieś tam komuś windę to mówi się, że papież zrobił coś WOW! – mówi Dorota Abdelmoula – Pytanie, ilu zwykłych ludzi pomaga bezdomnym, zadzwoni do kogoś kto potrzebuje pocieszenia(…) ja odkryłam, że tak naprawdę, papież Franciszek nie traci łączności z tym, o czym naucza Kościół(…) Ale tak naprawdę nie chodzi o to, żeby się pokazać, tu chodzi o to, żeby żyć tym co głosimy, bo z tego rodzi się nasza relacja z Chrystusem i z tego się rodzi ta radość współtworzenia Światowych Dni Młodzieży.

Podczas sobotniej popołudniowej sesji plenarnej, poruszano wiele istotnych spraw dotyczących nie tylko tego w jaki sposób przygotować się logistycznie, ale zastanawiano się również nad tym w jaki sposób „złapać kontakt” z ludźmi, którzy przyjadą. Oni, goście, już teraz chcą się spotkać. Chcą wymieniać się wrażeniami z drugim człowiekiem. Chcą przyjechać do „swoich”.

Jako prelegenci zaprezentowali się reprezentanci z Warszawy, Legnicy, Katowic, Rzeszowa i Pelplina. Pokazano uczestnikom co zrobiono, a co jest jeszcze do zrobienia. Szczególnie ważna i oczekiwana była prezentacja delegacji z Krakowa – miasta gospodarzy ŚDM w 2016 roku. Kraków spodziewa się przyjęcia nawet 2,5 mln młodych ludzi z całego świata.

Przygotowania idą tam pełną parą. Działania podzielono na sekcje: pastoralną, komunikacji i rejestracji, sekcję festiwalu młodych. Każda z nich ma określone cele, akcje i założenia. Celem strategicznym jest zaangażowanie ludzi z jak największej ilości grup społecznych.

Wokół samych Światowych Dni Młodzieży, będzie duża ilość wszelkiego rodzaju warsztatów, imprez i wydarzeń pobocznych. Jako, że Kraków był ważnym miejscem dla życia świętego Jana Pawła II, organizatorom zależy na zapoznanie się z nim.

Światowe Dni Młodzieży służą przede wszystkim aktywizacji młodego pokolenia. To również służenie innym, bo większość pracy, jaka wkładana jest w przygotowania oraz podczas obchodów, to tak naprawdę praca wolontariuszy. To na nich spoczywa wiele obowiązków.