Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Centrum pielgrzyma przyciąga tłumy

poniedziałek, 02 lutego 2015 14:51 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dużym zainteresowaniem cieszy się Centrum Turysty i Pielgrzyma przy bazylice Matki Bożej Świętorodzinnej w Poświętnem-Studziannie. Z oferty placówki korzystają pątnicy zwiedzający gminę i powiat opoczyński. W ciągu ostatnich dwóch lat, czyli od chwili otwarcia centrum, skorzystało z niego ponad 10 tys. osób.

- To było wielkie wyzwanie. Nie byłoby tego dzieła, gdyby nie Stowarzyszenie Przyjaciół Bazyliki w Studziannie, które pozyskało na remont dawnej organistówki środki unijne - mówi kustosz sanktuarium ks. Jerzy Cedrowski. W centrum odbywają się m.in. spotkania formacyjne i konferencyjne. - Generalnie warto przyjechać do naszej gminy ze względu na przepiękne lasy i występujące w nich grzyby - dodał ks. Cedrowski.

W Centrum Turysty i Pielgrzyma znajduje się 27 miejsc noclegowych. Goście mogą też korzystać ze stołówki znajdującej się przy klasztorze księży filipinów. Ks. Cedrowski zachęca, by zobaczyć bazylikę w Studziannie św. Filipa Neri, w której znajduje się obraz Św. Rodziny, koronowany w 1978 roku m.in. kard. Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II. W drodze na cmentarz znajduje się inny cenny zabytek. Jest to kościół św. Józefa. Kręcone były ostatnio sceny do filmu 1920 Bitwa Warszawska, a wcześniej do Katynia w reżyserii Andrzeja Wajdy. W pobliskim Anielinie można obejrzeć Szaniec Hubala, miejsce w którym 30 kwietnia 1940 roku zginął major Henryk Dobrzański "Hubal".

Dzieje sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej związane są z łaskami słynącym obrazem św. Rodziny z Nazaretu. Obraz namalowany przez anonimowego artystę, a koronowany w 1968 roku, znajduje się obecnie w głównym ołtarzu bazyliki. W 1674 roku opiekę nad sanktuarium objęli księża filipini.