Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Rycerskie wsparcie młodych Gruzinów

poniedziałek, 02 lutego 2015 16:00 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rycerze Kolumba w Polsce pomogą w przyjeździe młodych Ukraińców i Gruzinów na ŚDM. W tym celu planują zorganizować akcje charytatywne, zbiórki pieniędzy oraz serię koncertów, z których dochód zostanie przeznaczony na ten cel.

Ks. Krzysztof Kowal, który przez wiele lat był duszpasterzem na Syberii a obecnie pracuje w Caritas Gruzja poinformował, że zdecydowana większość gruzińskiej młodzieży nie będzie w stanie sama sfinansować przyjazdu do stolicy Małopolski w 2016 roku.

Ks. Kowal zwrócił też uwagę, że przygotowanie do Światowego Dnia Młodzieży nie polega tylko na materialnym wsparciu, lecz przede wszystkim duchowym. - Zajmują się tym m.in. ojcowie kapucyni, którzy dwa lata temu, po ponad 170 latach nieobecności wrócili do Gruzji. Jedna z grup istnieje przy katedrze w Tbilisi, dawnym kościele kapucyńskim - mówi ks. Kowal, który był gościem Radia Plus Radom.

- Wiem, że młodzi nie mają na bilety. Dlatego cieszę się na współpracę z Rycerzami Kolumba, którzy chcą pomóc naszej młodzieży w przyjeździe do Polski. Z tego co wiem, Gruzini chcą zobaczyć wielowiekową tradycję chrześcijaństwa w Polsce. Są otwarci na spotkanie w Krakowie - dodał ks. Kowal.

Ks. Wiesław Lenartowicz, kapelan Rycerzy Kolumba z Radomia poinformował, że rozpoczęto właśnie organizacyjne przygotowania do przyjazdu młodych ze Wschodu do Polski w 2016 roku. - Liczymy głównie na młodych Ukraińców i Gruzinów. Nasze działania są oddzielnym programem od naszej organizacji w USA, która od wielu lat wspomaga Światowe Dni Młodzieży - mówi ks. Lenartowicz.

Rycerze Kolumba w Polsce są gotowi pomagać jako wolontariusze oraz przekazać pewne środki finansowe. - Wiemy, że będzie wiele potrzeb związanych ze sfinansowaniem podróży młodych ze Wschodu. Jest projekt Bilet dla Brata. W Radomiu nastawiamy się na przyjęcie młodych z Ukrainy i właśnie z Gruzji. Chcemy bardzo mocno włączyć się w te przygotowania. Planujemy akcje charytatywne, zbiórki czy zorganizować koncerty z których dochód zostanie przeznaczony na przyjazd młodych do Krakowa. Ponadto rodziny Rycerzy Kolumba będą przyjąć młodych ze Wschodu - dodał ks. Wiesław Lenartowicz.