Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Postawili kolejny krok w drodze do kapłaństwa

niedziela, 03 marca 2024 13:30 / Autor: Milena Brzyska
Foto: Milena Brzyska
Milena Brzyska

Alumni postawili kolejny krok na drodze do kapłaństwa. 7 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przyjęło dziś z rąk biskupa Marka Solarczyka posługę lektoratu, a 2 zostało włączonych do grona kandydatów do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu.

W niedzielę, 3 marca 2024 roku alumni uczynili kolejny krok do ołtarza Chrystusowego, potwierdzając w ten sposób swoją wolę oddania się na służbę Bogu.

Mszy świętej połączonej z obrzędem posługi lektoratu i włączeniem w grono kandydatów do święceń przewodniczył bp Marek Solarczyk. W trakcie homilii mówił do alumnów: - Życzę wam i modlę się o to, żebyście uświadomili sobie, że nie tyle wchodzicie w pewien zakres obowiązków pewnej aktywności chociażby w liturgii, ale wchodzicie na tą wyjątkową drogę, która ma się wyrażać w tym, że wasz głos ma być głosem Boga, powinien być głosem Boga:

Posługę lektoratu przyjęło 7 kleryków: 

Obrzęd udzielania lektoratu odbył się podczas Mszy Świętej. Kandydaci wyczytywani przez diakona podchodzili do biskupa i słowem "jestem" oznajmiali o gotowości na kolejny krok w drodze do kapłaństwa. W trakcie obrzędu była modlitwa błogosławieństwa lektorów, a po niej gest wręczenia przez biskupa księgi Pisma Świętego ze słowami: „Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich”.

Klerycy przyznali, że uroczystość była dla nich dużym przeżyciem:

Barbara Kowalczyk, mama jednego z alumnów w rozmowie z Radiem Plus podkreśliła:  - Dzisiejsza uroczystość to dla mnie duże przeżycie, tym bardziej, że główną misją na drodze kapłaństwa jest głoszenie Słowa Bożego. Modliłam się o to, żeby Pan kształtował jego serce i duszę do ogłoszenia dalej Słowa Bożego i dzielenia się nim z innymi ludźmi. Dumy z syna nie kryła również Monika Dudzisz. 

Posługa lektoratu zobowiązuje do czytania słowa Bożego na zgromadzeniu liturgicznym.  Polega na wykonywaniu czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Lektor może też wykonać psalm responsoryjny wraz z wersetem przed Ewangelią, gdy w danym zgromadzeniu liturgicznym nie ma psalmisty. Wolno mu też odczytać lub odśpiewać intencje modlitwy powszechnej, pełnić funkcję komentatora, kierować śpiewem i uczestnictwem wiernych w liturgii.