Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Chorzy są skarbem Kościoła

środa, 11 lutego 2015 14:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Z racji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Chorego w kaplicach szpitalnych celebrowane były Msze święte, podczas których udzielany był sakrament namaszczenia chorych lub indywidualne błogosławieństwa tzw. lurdzkie, Najświętszym Sakramentem. Księża dziękowali chorym i niepełnosprawnym za ich wiarę, modlitwę i ofiarowanie cierpień Bogu, przez które umacniają misję Kościoła.

Msze święte były celebrowane w kaplicach radomskich szpitali przy ulicy Aleksandrowicza, Tochtermana i Krychnowickiej. W kaplicy miejskiej lecznicy liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Radomiu. Mówił, że chorzy uczą nas wrażliwości wobec drugiego człowieka. Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, że "świat bez chorych, byłby światem uboższym o przeżycia ludzkiego współczucia". Zachęcał, aby każdy z nas potrafił dostrzegać potrzeby drugiego człowieka, szczególnie chorego i cierpiącego. - Dzień chorego jest wezwaniem, by poświęcić choć jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsc tych, którzy cierpią na duszy i ciele. Bo we współczesnym świecie jest coraz mniej miejsca dla chorych - mówił ks. Walkiewicz.

Z okazji Światowego Dnia Chorego księża kapelani udzielali sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. - W dniu chorych chcemy zwrócić się do was wszystkich, którzy noszą ciężar choroby, jak również do wszystkich, którzy zawodowo i jako wolontariusze pracują w służbie zdrowia z zapewnieniem solidarności i dziękczynienia - mówił ks. Mirosław Bandos, kapelan miejskiego szpitala w Radomiu.

Po liturgii księża kapelani odwiedzili kilka oddziałów szpitala. Chorzy podkreślali, że ważna jest obecność drugiego człowieka, który pomoże im w przeżywaniu cierpienia. - Łatwiej jest przeżywać cierpienie wiedząc, że jest ktoś, kto nas wysłucha, okaże wdzięczność, a nawet solidarność - powiedziała pani Jadwiga, pacjentka chirurgii. Pacjentów odwiedzali m.in. wiceprezydent Radomia Anna Białkowska, dyrektor szpitala Andrzej Pawluczuk oraz kapelani: ks. Mirosław bandos i ks. Grzegorz Wójcik i wicedyrektor radomskiej Caritas ks. Robert Kowalski.

Biskup Henryk Tomasik, który obecnie przebywa w Afryce, gdzie odwiedza misjonarzy z diecezji radomskiej odniósł się do papieskiego orędzia na Światowy Dzień Chorego. Przypomniał, że papież pisze o pomocy cierpiącym jako drodze uświęcenia. - Ojciec Święty mówi o mądrości serca. W ten sposób zwraca uwagę, że mądrość serca to służba bliźniemu, to trwanie przy bliźnim, to wyjście poza siebie w kierunku drugiego człowieka. W dniu chorego myślę o ludziach doświadczonych chorobą i cierpieniem. W tym dniu solidaryzuję się także z pracownikami służby zdrowia, dziękując im za posługę samarytańską - powiedział ks. biskup Tomasik z okazji obchodzonego Światowego Dnia Chorego.

Dzisiaj Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu i Caritas Diecezji Radomskiej zainaugurowały kolejny rok akcji "Podaruj Kroplę Miłości". Są to akcje mobilne, przy użyciu specjalnych ambulansów oraz organizowane stacjonarnie, w siedzibach RCKiK lub w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach parafialnych. Od 12 lutego 2012 roku do chwili obecnej zorganizowano 151 akcji poboru krwi. Ten cenny dar oddały 3594 osoby. Do dzisiaj pozyskano 1613 litrów krwi.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II 13 maja 1992 roku we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, ale jego obchody wyznaczył na 11 lutego, na dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Co roku jest obchodzony na poziomie diecezjalnym, natomiast co trzy lata w wymiarze ogólnoświatowym w jednym z sanktuariów maryjnych.