Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Biskup Tomasik na wysypisku śmieci

wtorek, 17 lutego 2015 15:27 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ubogich pracujących na wysypisku śmieci w rejonie Kalahari w RPA, odwiedził dzisiaj biskup Henryk Tomasik. Przebywa on obecnie z wizytą duszpasterską wśród misjonarzy z diecezji radomskiej, którzy pracują w Afryce. Biskup radomski spotkał się m.in. biskupem Ablem Gabuza, biskupem diecezji Kimberley.

Biskup Henryk Tomasik od kilku dni przebywa w parafii św. Antoniego w Mafikeng, której proboszczem jest pochodzący z Cerekwi w diecezji radomskiej ks. Jarosław Wasilewski. Ksiądz biskup celebrował Eucharystię, głosił Słowo Boże i opowiedział o organizacji przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dzisiaj wybrał się z księżmi misjonarzami na wysypisko śmieci, gdzie pracuje ok. 150 ubogich osób.

- Mimo różnic kulturowych i ekonomicznych wielu ludzi jest mocno zaangażowanych w życie danych parafii, zarówno w Kamerunie, jak i w RPA. Dotyczy to przygotowania m.in. liturgii, czy śpiewania w chórze. Mimo tych różnic widoczne jest świadectwo samych wiernych i zaangażowanie księży misjonarzy - powiedział biskup Tomasik. - Chciałbym też wyrazić radość, że mogę przebywać wśród ludzi, którzy podejmują troskę wobec osób najbardziej potrzebujących - dodał biskup radomski, który dzisiaj odwiedził pracujących na wysypisku śmieci. - Parafie w Kamerunie są w trudniejszej sytuacji materialnej - dodał biskup radomski.

Biskupowi towarzyszył m.in. ks. Jarosław Wasilewski, który jest misjonarzem z diecezji radomskiej, a od 11 lat przebywa w diecezji Kimberly, w rejonie Kalahari w RPA. - Dzisiaj przebywaliśmy na wysypisku śmieci. Dwa razy w tygodniu zawozimy tam gorącą zupę dla ok. 150 osób, którzy muszą zarabiać w ten sposób na życie. Pod swoją opieką mamy także 25 rodzin. Organizujemy paczki żywnościowe, a nawet pomagamy załatwić sprawy urzędowe. Staramy się uwrażliwiać innych na potrzeby drugiego człowieka - opowiadał ks. Wasilewski na antenie Radia Plus Radom.

Najstarsza misja katolicka w RPA ma ok. 120 lat. Teren, na którym pracuje ks. Jarosław został zewangelizowany ponad 85 lat temu, a większość działających tam wspólnot chrześcijańskich to Kościoły protestanckie. Katolicy stanowią zaś 8 procent w skali kraju. W każdej wiosce jest kilkanaście różnych kościołów. W jednej z wiosek, gdzie pracuje ks. Wasilewski jest aż pięć różnych wyznań, kościół jeden obok drugiego.

Biskup Tomasik będzie przebywał w RPA do środy. Tego dnia będzie celebrował Mszę świętą w Johannesburgu na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Potem pojedzie do Namibii, gdzie pracuje ks. Andrzej Cieszkowski.