Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

List na Wielki Post

piątek, 20 lutego 2015 13:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wielki Post wezwaniem do nawrócenia i przyjęcia krzyża - pisze biskup Henryk Tomasik w liście na Wielki Post. Ordynariusz radomski informuje również, że od 30 marca do 19 kwietnia 2015 roku w diecezji radomskiej będzie przebywał Krzyż Światowych Dni Młodzieży. List zostanie odczytany w najbliższą niedzielę w kościołach diecezji radomskiej.

Bp Tomasik pisze w liście, że myślą przewodnią, która towarzyszy modlitwie przy znakach Światowych Dni Młodzieży w całej Polsce jest zachęta wyrażona w słowach "Dotknij miłosierdzia". Dodaje, że "modlitwa przy pielgrzymującym Krzyżu Światowych Dni Młodzieży jest ważnym etapem duchowego przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie, w lipcu 2016 roku". - Będzie to także czas wielkiej modlitwy za naszą młodzież, aby pogłębiła swoją przyjaźń z Chrystusem i była Mu wierna; aby pogłębiała swoją formację chrześcijańską, była wierna codziennej modlitwie i niedzielnej Eucharystii oraz odkryła swoje miejsce w wielkiej wspólnocie Kościoła. U stóp Krzyża złożymy pisemne deklaracje, które będą zawierały nasze dary duchowe - pisze ordynariusz radomski.

Zwraca przy tym uwagę, że "tym darem duchowym będą czyny, postanowienia i decyzje wyrażające naszą wdzięczność za Ofiarę Chrystusa oraz gotowość podjęcia trudu własnej formacji chrześcijańskiej, zaangażowania w sprawy Kościoła i drugiego człowieka". Podkreślił również, że "szczególnym darem duchowym niech będzie decyzja dotycząca systematycznego uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej".

Bp Henryk Tomasik pisze, że Wielki Post jest szczególnym czasem rozważania wielkiego Bożego miłosierdzia. Pisze też, że słowa Chrystusa: "Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje" wyrażają radykalizm wyboru, który nie dopuszcza wahań i którego nie można odwołać.

W liście czytamy również, że nawrócenie jest łaską, że ten dar możemy wyprosić modlitwą, a do przemiany serca prowadzi gorliwe - zarówno indywidualne jak i wspólnotowe - rozważanie Pisma Świętego. Biskup zaprasza do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, które ożywiają miłość do cierpiącego Chrystusa, zaś uczestnictwo w rekolekcjach i dobrze przeżyty Sakrament Pojednania służą przemianie serc. - Naszymi czynami pokutnymi oraz przyjmowaniem doświadczeń życiowych w łączności z Ofiarą Chrystusa składamy wynagrodzenie Panu Bogu za własne winy oraz grzechy całego świata - pisze biskup radomski.

Bp Tomasik podkreśla też, nie można być dobrym chrześcijaninem, jeżeli nie uczestniczymy systematycznie we Mszy Świętej. Dodaje, że "w przemienionym sercu prawdziwego chrześcijanina nie ma nienawiści, zemsty, wybujałego egoizmu i lekceważenia drugiego człowieka". Podkreśla też, że chrześcijanin jest "w swoim środowisku znakiem pokoju, szacunku, odpowiedzialności za słowo, powierzone zadania, a przede wszystkim za drugiego człowieka" oraz "czuje się odpowiedzialny za Chrystusowy Kościół, własną parafię i diecezję". - Jest człowiekiem, który odważnie staje przy Krzyżu Chrystusa w każdej sytuacji - czytamy w liście.