Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Afryka - Lekcja życia Biskupa Henryka Tomasika

piątek, 20 lutego 2015 16:00 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

To słowa biskupa Henryka Tomasika, który przebywa obecnie w Namibii w Afryce. W rejonie Andary, w północnej części kraju występuje susza stulecia. Wielu ludzi głoduje.

- Jest to lekcja życia, bo spotykamy ludzi żyjących w bardzo skromnych warunkach. Przed naszymi duszpasterzami stoją różne wymagania, nie tylko duszpasterskie, ale często bytowe, związane z organizowaniem misji. Dla nas to ogromne wyzwanie, by modlić się za Kościół misyjny i w miarę możliwości wspomagać dzieła misyjne. A ilu chcę posłać misjonarzy do pracy w Afryce? Tylu, ilu się zgłosi - powiedział ks. biskup Henryk Tomasik w popołudniowej rozmowie z Radiem Plus Radom:

 

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

- Ci ludzie mają zawsze Wielki Post. Trudno jest porównywać ten okres z polskimi realiami - dodał ksiądz biskup. Myśl tę rozwinął ks. Andrzej Cieszkowski, kapłan diecezji radomskiej, który pracuje w Andarze nad rzeką Okawango, przy granicy z Angolą i Botswaną. - Tak, Wielki Post trwa cały rok. Połowa ludzi nie ma co jest jeść. Dotyczy to głównie osób starszych. To trudny rok dla rolnictwa, mówi się suszy stulecia. Obecnie termometr wskazuje prawie 37 stopni Celsjusza - opowiada ks. Cieszkowski:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Misja ks. Cieszkowskiego prowadzi dzieło "Okno Życia Miłosierdzia Bożego". Obecnie pod opieką dzieła jest 14 dzieci. W misji pracują Siostry ze Zgromadzenia Serca Jezusowego. - Każda pomoc jest oczekiwana. Liczymy na modlitwę w intencji misji, ale potrzebne są także przybory do pisania, ubrania, pampersy, czy nawet środki finansowe - powiedział ks. Cieszkowski. Misja stara się sama utrzymać i wyżywić przebywające w ośrodku dzieci. Ma swoją farmę, na której hoduje zwierzęta i uprawia rośliny.

Namibia to ostatni etap wizyty duszpasterskiej biskupa Tomasika u misjonarzy z diecezji radomskiej pracujących w Afryce. Ordynariusz radomski spotkał się z miejscowym bp. Josephem Shikongo OMI, dzisiaj celebrował Mszę św. w szpitalu i odwiedził 6 stacji misyjnych. W sobotę weźmie udział w Dniu Młodych, a w niedzielę odprawi Mszę św. w Andarze. Powrót do Polski jest zaplanowany na poniedziałek, a w Warszawie wyląduje w najbliższy wtorek. Bp Henryk Tomasik z ks. Marcinem Andrzejewskim odwiedzili tym razem misjonarzy pracujących w Kamerunie, RPA i Namibii.