Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Znaczny spadek pielgrzymów

sobota, 21 lutego 2015 15:18 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ponad 270 tysięcy pielgrzymów odwiedziło w ubiegłym roku sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie - Godowie. To znaczny spadek w stosunku do lat poprzednich, w których sankturyjne kroniki odnotowywały ok. 300-400 tysięcy wiernych rocznie.

Spadek wiernych nie martwi jednak kustosza sanktuarium ks. Zbigniewa Staniosa. Wyjaśnił, że w 2014 roku w diecezji radomskiej, jak również w sąsiednich nie był udzielany sakrament Pierwszej Komunii Świętej. Był to m. in. wynik nowelizacji ustawy oświatowej Konferencji Episkopatu Polski, która uchwałą z dnia 28 września 2010 roku ustaliła, że dzieci będą przystępowały do I Komunii św. w klasie trzeciej. - Stąd spadek, bowiem nasze sanktuarium jest jednym z ulubionych miejsc dzieci pierwszokomunijnych - powiedział ks. Stanios.

Kustosz sankturium zaprosił pielgrzymów do przeżycia świąt Zmartwychwstania. Aktorzy Teatru Dramatycznego, działającego przy sanktuarium w Kałkowie-Godowie, w okresie Wielkiego Postu wystawiają misteria męki Pańskiej. - Serdecznie zapraszam na te teatralne rekolekcje zamyślenia nad aktem Bożej miłości, którą przeżywamy w tajemnicy męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Radość jest tym większa, że aktorzy należą do naszej wspólnoty parafialnej. Już od wielu lat dają piękne świadectwo żywej wiary i miłości do Boga i Kościoła. Wystawiane przez wiele lat misterium męki Pańskiej w naszym sanktuarium jest darem ich bezinteresownego zaangażowania, ofiarowania swojego czasu, talentu i siły - zachęca do obejrzenia sztuki ks. Zbigniew Stanios.
W sanktuarium od ponad 40 lat wystawiane są misteria męki Pańskiej. W auli Jana Pawła II występuje prawie 50 aktorów amatorów z Teatru Dramatycznego im. ks. inf. Czesława Wali. Misteria na stałe wpisały się już w wielkopostną tradycję sanktuarium. W tym roku spektakl będzie wystawiany od 28 lutego do soboty przed Niedzielą Palmową włącznie o 15.30. Z uwagi na duże zainteresowanie przedstawieniem, należy wcześniej zgłosić w informacji sanktuarium chęć uczestnictwa (tel. 41/272 18 88). Ci, którzy będą chcieli zatrzymać się tu na noc, mogą zarezerwować miejsce w Domu Pielgrzyma telefonicznie (660 158 239).