Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik wrócił z Afryki

środa, 25 lutego 2015 14:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Misjonarze są żywymi przykładami Kościoła misyjnego, czyli zatroskanego o wiarę innych. To pierwsze słowa biskupa Henryka Tomasika, który dzisiaj wrócił z Afryki. Odwiedził trzy kraje, w których pracują misjonarze z diecezji radomskiej. Biskupowi towarzyszył ks. Marcin Andrzejewski, który przez kilka lat był misjonarzem w Kamerunie.

Bp Tomasik odwiedził ks. Mirosława Bujaka w Kamerunie, ks. Jarosława Wasilewskiego w RPA i ks. Andrzeja Cieszkowskiego w Namibii. - To była możliwość poznania pracy naszych misjonarzy. Każdy z nich żyje w innych warunkach, ale łączy ich jedno: ofiarna praca misyjna na rzecz wiernych - powiedział bp radomski, nie kryjąc ogromnego zmęczenia wizytą duszpasterską na afrykańskim kontynencie.

Bp Tomasik zwrócił uwagą na duże zaangażowanie wiernych w życie parafii. - To był piękny obraz Kościoła misyjnego zaangażowanego w życie konkretnych wspólnot. Nasi księża pełnią ofiarną misję w odległych krajach, gdzie jest inna kultura, język, nie tylko urzędowy, ale i plemienny oraz specyficzna duchowość ludzi. Misjonarze ofiarnie pełnią swoją posługę, troszczą się o pogłębienie wiary, angażują wiernych w życie parafii. Jestem pełen podziwu dla ich pracy. Zasługują na nasz szacunek i wdzięczność. Są żywymi przykładami Kościoła misyjnego, zatroskanego o wiarę innych - powiedział biskup Tomasik.

Biskup Tomasik wyraził radość, że są księżą gotowi do podjęcia pracy misyjnej w Afryce. - W tej chwili jeden z naszych księży przygotowuje się do podjęcia pracy w Zambii. Mam nadzieję, że będą kolejni - powiedział biskup radomski:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Bp Tomasik odwiedził ks. Mirosława Bujaka w Kamerunie, który prowadzi misję Doumaintang, położoną we wschodnim Kamerunie. Tam budowany jest kościół. Będąc w RPA odwiedził ks. ks. Jarosława Wasilewskiego w parafii św. Antoniego w Mafikeng. Odwiedził też ubogich na wysypisku śmieci, których wspomaga parafia. Podróż w Afryce zakończyła się w Namibii, w misji ks. Andrzeja Cieszkowskiego, który prowadzi dzieło "Okno Życia Miłosierdzia Bożego". W misji pracują Siostry ze Zgromadzenia Serca Jezusowego.