Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Pokazać światu naszą chlubę

poniedziałek, 02 marca 2015 14:58 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W intencji żołnierzy niezłomnych modlił się 2 marca biskup Piotr Turzyński, który celebrował Mszę świętą w kościele garnizonowym w Radomiu. Apelował, by powstał fabularny film poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Dzisiaj odbyła się druga część miejskich obchodów z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bp Turzyński mówił "o ludziach, którzy kochali swoją ojczyznę, dom, historię i tradycje". Mówił, że "nie chcieli zgodzić się z zakłamaniem, na jakąkolwiek niewolę i komunistyczny kształt Polski". - Pamięć o nich miała zaginąć, razem z ich ciałami, mieli pójść w zapomnienie jako śmiecie historii. W 1990 roku po raz pierwszy tych bohaterów nazwaliśmy żołnierzami wyklętymi. Dopiero była potrzebna wolna Polska, byśmy zobaczyli jakich synów i jakie córki mieliśmy - mówił biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

Wiele uwagi poświęcił Danucie Siedzikównej "Ince", która była legendarną sanitariuszką i łączniczką AK oraz rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Apelował, by powstał film fabularny poświęcony tej drugiej osobie, by "pokazać światu naszą chlubę".

Bp Turzyński zwracał uwagę, że lista ludzi, którzy mieli odwagę sprzeciwiać się systemowi zła jest bardzo długa. - Prawdy nie da się zakopać, zagadać narracją, czy stworzeniem nowego PR-u. Trzeba kochać prawdę, trzeba szukać prawdy, z pokorą odkrywać ją. Historia tych ludzi uczy nas, że jest prawda niezależna. Druga rzecz, obok ludzi skazanych na śmierć, była masa ludzi, którzy się na to zgadzali ci, którzy przesłuchiwali, trzymali w więzieniach, bili, sądzili, wydawali wyroki, strzelali, zakopywali. To był straszny system - mówił biskup Piotr Turzyński.

W dalszej części zwrócił uwagę, że etyka, czy zasady moralne nie są dodatkiem do życia społecznego, czy głupim balastem, z którego trzeba się uwolnić. Mówił, że sumienie nie jest dodatkiem, lecz tkanką życia społecznego, bo - jak powiedział celebrans - jeśli nie będziemy mieć prokuratorów, sędziów, policjantów, ojców, księży, czy lekarzy z sumieniem, to zginiemy.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, obchodzony 1 marca, jest ustanowionym w 2011 roku polskim świętem państwowym poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Przypomina o tych, którzy po 1945 r. nie złożyli broni i kontynuowali walkę o niepodległość naszego Państwa, przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.