Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Petrykozy
Dziś jest: Niedziela, 18 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Cenne znalezisko... w relikwiarzu

poniedziałek, 02 marca 2015 15:36 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Odnaleziono dokument potwierdzający autentyczność relikwii drzewa Krzyża Świętego, które znajdowały się w kolegiacie w Końskich. Dokument jest datowany na październik 1774 roku. Autentyczność relikwii potwierdziła Stolica Apostolska oraz kard. Michał Jerzy Poniatowski, najmłodszy brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Pergamin, który został wyjęty ze srebrnego relikwiarza to dokument wydany przez Stolicę Apostolską za panowania papieża Klemensa XIV. Tekst jest napisany po łacinie.

Dziekan konecki ks. dr Andrzej Zapart podkreśla, że odkrycie jest ważne, bowiem dotychczas był jedynie przekaz słowny dotyczy obecności relikwii drzewa Krzyża Świętego. - Takie dokumenty są rzadkością. Niewykluczone, że nasz dokument mógł trafić do Końskich dzięki rodzinie Małachowskich - mówi ks. Zapart. W tym czasie podobne relikwie trafiły do dwóch innych kościołów leżących obecnie na terenie diecezji radomskiej: w Przysusze i Skarżysku-Kościelnym. Zarówno sam relikwiarz i dokument potwierdzający autentyczność relikwii zostaną niebawem wystawione w kościele. Duszpasterze chcą tego dokonać jeszcze przed 3 kwietnia, bowiem tego dnia do kościoła przybędą symbole Światowych Dni Młodzieży.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.