Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Petrykozy
Dziś jest: Niedziela, 18 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Prorok radosnej wiary w Radomiu

czwartek, 19 marca 2015 12:49 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Do Radomia przybyły relikwie św. Filipa Neri. 80-kilogramowy relikwiarz będzie przebywał w kościele Matki Bożej Królowej Świata do 28 marca. Peregrynacja wpisuje się w obchody 500-lecia urodzin założyciela Oratorianów. Relikwiarz od stycznia odwiedza wszystkie domy filipińskie na świecie.

Obecność relikwii przybliża postać naszego założyciela - mówi ks. Mirosław Prasek, Superior Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu oraz Deputat Rzymski Konfederacji Kongregacji Oratorium na Polskę. - Św. Filip Neri jest przewodnikiem duchowym, stygmatykiem Ducha Świętego i prorokiem radosnej wiary, jak nazywał go św. Jan Paweł II. W czasie tej peregrynacji chcemy budzić duchową radość w życiu każdego człowieka - mówi ks. Mirosław Prasek.

Wykonany w Sewilli, w Hiszpanii 200-kilogramowy relikwiarz przedstawia św. Filipa w momencie otrzymania stygmatu Ducha Świętego. Filip z szeroko rozpostartymi ramionami, w ekstatycznym uniesieniu wpatruje się w niebo. W miejscu powiększonego stygmatem Ducha Świętego serca umieszczono kapsułę z relikwiami.

Jubileuszowa pielgrzymka relikwiarza rozpoczęła się 27 stycznia w Kongregacji Oratorium w Wiedniu, a zakończy w Rzymie w roku 2016. Relikwiarz dotarł do Polski 2 lutego. W pierwszej kolejności odwiedził najstarsze polskie Oratorium w Gostyniu, później zawitał do Tomaszowa Mazowieckiego, Studzianny i Poznania - Świerczewa, Tarnowa, teraz przebywa w Radomiu a na koniec dotrze do Bytowa.

Do 26 maja 2016 roku, relikwiarz odwiedzi blisko 90 klasztorów filipińskich rozsianych po całym świecie. Prócz Europy dotrze również do obu Ameryk i Afryki.