Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Kolejna niespodzianka papieża Franciszka

piątek, 20 marca 2015 15:32 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Przed nami stoi zadanie ponownego i głębszego odczytania treści św. Faustyny i św. Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu - uważa biskup Henryk Tomasik, odnosząc się do Roku Miłosierdzia, którego oficjalne ogłoszenie odbędzie się 12 kwietnia. Uczyni to papież Franciszek.

Biskup Tomasik zwrócił uwagę, że tematyka miłosierdzia jest bardzo bliska papieżowi Franciszkowi i komponuje się z całym przekazem ostatnich dwóch lat pontyfikatu Ojca Świętego. - Niespodzianką jest to, że papież mówiąc o miłosierdziu, chce podnieść tę tematykę do rangi  Jubileuszu Nadzwyczajnego, którego ośrodkiem będzie miłosierdzie Boże - powiedział biskup Tomasik w cotygodniowej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Bp Henryk Tomasik przypomniał, że św. Jan Paweł II wiele mówił o Bożym Miłosierdziu. - Tymczasem do nas za mało docierają treści z encykliki o Bogu bogatym w miłosierdzie. Potrzebne jest w naszym duszpasterstwie połączenie dwóch akcentów z nauczania św. Faustyny na temat miłosierdzia i św. Jana Pawła II zawartego w encyklice „Dives in misericordia”. Ujęcie tych dwóch nurtów pokaże bogactwo tej wielkiej tajemnicy - Boga bogatego w miłosierdzie - powiedział biskup radomski.

Krajowy duszpasterz młodzieży zwrócił również uwagę, że tematyka Roku Miłosierdzia harmonizuje z tematem Światowego Dnia Młodzieży "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Według biskupa sakrament pokuty i pojednania będzie wydarzeniem kluczowym w Roku Miłosierdzia. - Ponadto obserwujemy nienawiść w relacjach międzyludzkich, przy czym miłosierdzie wyraża się w umiejętności przebaczenia, ale w taki sposób, by nie została naruszana zasada sprawiedliwości. Wiem, że to bardzo trudne. Ale nie zapominajmy również o problematyce ludzi potrzebujących - powiedział biskup radomski.

Rok Miłosierdzia rozpocznie się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia i zakończy 20 listopada 2016 roku.